Błudek / Błudko Obóz NKWD

Niecały kilometr przed Hamernią od strony Tomaszowa Lubelskiego, zanim zatrzymamy się na parkingu by podziwiać wijącą się rzeczkę Sopot wraz z jej progami warto zatrzymać się po prawej stronie drogi na nowo powstałym parkingu przy kamieniołomie.
Kamieniołom jest malutki, choć przy dobrej pogodzie widok może być dość ciekawy, zwłaszcza z drewnianej wieży widokowej. Ostatnio organizowane są tam spotkania paintballowe. Dobrze że nie widać ich śladów na okolicznych skałkach czy drzewach.

Widok na kamieniołom przed nadchodzącą burzą.

Jednak ważniejszą rzeczą jest to co znajduje się po przeciwnej stronie drogi.
Można bezpośrednio na przeciwko parkingu ścieżkami udać się w głąb lasu około 05-07 km lub przejść mały kawałeczek w kierunku Hamerni i przejść dróżką asfaltową w lewo. Na krzyżówce już spotkamy z piaskowca wykute informacje o budynkach które kiedyś tutaj się znajdowały, baraki dla więźniów, budynki oprawców.  Zagłębiając się w las, po lewej stronie od tej dróżki którą weszliśmy,  trafimy na mogiłę pomordowanych akowców. Czy mogiła znajduje sie, bezpośrednio nad grobami, tego nie wiem, być może jest to mogiła symboliczna.

    


Opis zaczerpnięty z innej strony

tekst z tablicy

PRZECHODNIU!!!
TO JEST BŁÓTKO
MIEJSCE ZBRODNI.
I CHOĆ NA CHWILĘ
ZATRZYMAJ SIĘ W NIEM
I WSPOMNIJ SOBIE
O OBROŃCACH TWYCH
Z ARMII KRAJOWEJ
ROZSTRZELANYCH W OBOZIE TYM
PRZEZ MORDERCÓW
Z NKWD I IM PODOBNYM
SŁUŻALCOM MOSKWY
Z PPR A IMIĘ ICH TO PKWN
BŁÓTKO 1945

FUNDATORZY
ŻOŁNIERZE III i IV KOMP. AK V REJ.
SUSIEC Z ODDZ.
KPT „POLAKOWSKIEGO”
1993

HISTORIA OBOZU-WIĘZIENIA W „BŁUDKU”
k/ Oseredka podległego NKWD i UB
Obóz w Błudku zbudowano w latach 1944-1945. Na jego terenie, otoczonym płotem z drutu kolczastego, znajdowały się trzy baraki, w tym jeden dla kompani wartowniczej, oraz zajęte na ten cel leśniczówka i dom prywatny.
Załogę więzienia stanowiła kompania Ludowego Wojska Polskiego pod dowództwem funkcjonariusza NKWD Wołodii Konowałowa.
W obozie przetrzymywano obywateli polskich niewygodnych dla ówczesnej władzy w tym żołnierzy AK. Ich liczba nie jest znana. Przetrzymywani w obozie karnym musieli pracować przez 10 godzin dziennie w pobliskich kamieniołomach. W zamian otrzymywali skromne posiłki. Wielu z nich zmarło z wycieńczenia. Zamordowanych i umęczonych grzebano w lesie około stu metrów od obozu.
Jak się obecnie ocenia pochowano tam około 80 osób. Działalność obozu nie uszła uwadze poddziemia akowskiego z Suśca i Józefowa. Ich dowódcy: Marian Warda ps. „Polakowski” i Konrad Bartoszewski ps. „Wir” zdecydowali się zaatakować obóz i uwolnić więźniów. Sformowano grupę uderzeniową liczącą około 50 żołnierzy. Akcję przeprowadzono w nocy z 25 na 26 marca 1945 roku.
Niestety, UB wiedział o mającej nastąpić akcji. Rano 25 marca przetrzymywanych popędzono przez Harmenię na stację Długi Kąt i wywieziono. Partyzanci jednak zniszczyli obóz i rozbroili liczącą 150 osób kompanię wartowniczą, która nie podjęła walki. Jedynie Konowałow, jego współpracownik oraz sześciu oficerów bezskutecznie próbowali się bronić – wszyscy zginęli.
Obozu już nie odbudowano, a w latach 1951-1953 żołnierze KBW przeprowadzili ekshumację pochowanych tam ludzi. Ekshumowane ciała zostały przypuszczalnie pochowane na „Rotundzie” w Zamościu.

Źródło  – http://dwarowery.daa.pl/2011.06.05.php (niestety strona już nie działa)

Jakiś czas temu by łatwiej było trafić do do tego miejsca od asfaltowej drogi, usypano z łamanego kamienia ścieżkę. Pojawiła się przy drodze nowa tablica, stara zniknęła.

Jednak nadal brak jest informacji, (poza szlakiem turystycznym) że przy bocznej asfaltowej drodze leśnej znajdują się kamienne pomniki wskazujące rozmieszczenie obiektów w obozie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s