Wola Wielka, cerkiew

Coraz częściej przy różnych obiektach widzimy tablice informacyjne z jakich funduszy dany obiekt powstał  lub został zmodernizowany. Nie ważne czy to droga krajowa czy gminna, oczyszczalnia czy dom kultury, tablic tych jest coraz więcej. Dobrze że znajdują się fundusze na inwestycje z różnych źródeł ale powoli zaczynam obawiać się że już niedługo nie będziemy w stanie nic wybudować czy wyremontować bez w/w funduszy.

Tablice takie również znajdują się przy dwóch obiektach które ostatnio odwiedziłem Cerkiew w Woli Wielkiej i w Narolu.

O ile w drugim przypadku można dość dużo napisać co się działo z funduszami o tyle w przypadku cerkwi w Woli Wielkiej nie za bardzo, choć może to tylko złudzenie bo prace poszły w kierunku zabezpieczenia przed dalszą dewastacją, ale to tylko moje spekulacje.

100 metrów od cerkwi w kierunku Horyńca znajduje się również malutki dość ciekawy cmentarz ze specyficznymi  krzyżami bruśnieńskimi. Co by nie napisać o tym miejscu, to warto się zatrzymać chwilkę tutaj i odpocząć, jest gdzie usiąść zaparkować i chwilkę odetchnąć.

Cerkiew grekokatolicka pw. Opieki NMP z 1775 6 roku. kilkukrotnie przebudowywana, dobudowano zakrystię zmieniono układ kopuły z czworobocznej na ośmioboczną. Cerkiew ma budowę typową dla cerkwi ruskich, trójdzielna z dominującą nawą. Na dzień dzisiejszy jeden bok już jest podparty palami, mam nadzieję że fundusze, podźwigną ją lub przynajmniej uchronią przed dalszym upadkiem. Niestety nie miałem okazji wejść do środka a było już dość późno by kogokolwiek szukać.  Może jeszcze trafi się taka okazja.

Na placu cerkiewnym znajduje się również drewniana dzwonnica, w dość dobrym stanie, jednak chody już nie zachęcają do wejścia na górę, do tego niestety służy jako składzik drewna, połamanych gratów.

4 uwagi do wpisu “Wola Wielka, cerkiew

  1. mi apellido es Pataluch,mi abuelo Antonio y mis tios y padre nacieron en Wola Wielka,Stanisla,edek y mi padre Pedro Pataluch Argentina

  2. Miejmy nadzieję że doczeka się dokładniejszego remontu, choć jeszcze nie znamy efektu końcowego remontu z Brusna Nowego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s