Narol – Krupiec

Przed chwilą wynikł problem pod jakim wezwaniem ta cerkiew figuruje, okazało się że w różnych źródłach, różnie jest podane. W najbliższym czasie postaram się jednoznacznie określić wezwanie.
Cerkiew greckokatolicka Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni lub Cerkiew greckokatolicka pw. Złożenia Szat NMP z 1899 roku w Krupcu, (na Krupcu) w Narolu. Postawiona w miejscu starszej, drewnianej cerkwi Świętej Trójcy, zbudowanej w latach 1701- 1711

To druga cerkiew tego dnia odwiedzona, remontowana z funduszy europejskich. Budowla zupełnie inna od tej w Woli Wielkiej, młodsza, murowana, przyszłość jej zapowiada się znacznie lepiej niż wyżej wspomnianej. Odwiedziłem ją na jesieni 2010 lub wiosnę 2011, wtedy prace trwały pełna parą. odnowiono całą elewacje zewnętrzną, pokrycie dachu ogrodzenie, wymieniono drzwi i okna. Szkoda że nie zachowano ich pierwotnego wyglądu, okien niestety chyba już nie było przy remoncie. To jest pierwsza rzecz jaka się rzuca w oczy.

Wcześniej czytałem że przeznaczenie cerkwi po remoncie jest świeckie, na kameralne imprezy kulturalne, we wnętrzu miały pozostać jednak akcenty pierwotne, religijne.
Drzwi cerkwi zastałem otwarte, więc od razu korzystając z sytuacji wparowałem do środka. W zakamarkach jeszcze widać prace remontowe, Pierwsze wejście było dla mnie zaskoczeniem. pomieszczenie ciemne, zniszczone z ogromnym żyrandolem metalowym i rzędami krzeseł w fioletowych ciemnych pokrowcach. Wewnątrz krzątało się kilka osób. Całość wyglądała dla mnie jak pomieszczenie spotkań masonerii lub coś w tym stylu. Najbardziej psuje widok aluminiowe wewnętrzne drzwi i szklana ścianka.

Wnętrze podejrzewam że zostało lub jest nadal konserwowane. Nie wiem czy będą uzupełniane braki tynków, malowideł, czy będą usuwane pozostałości po napisach wandali, w każdym bądź razie wygląda lepiej niż na zdjęciach jakie kiedyś miałem okazje oglądać. Część napisów usunięto resztę pozostawiono, lub wydrapano farbę. Całość jednak po chwili przebywania tworzy dość mroczny ale ciekawy klimat, na środku pod „żyrandolem” znajduje się małą drewniana scena z której korzysta amatorski lokalny teatrzyk. W tym czasie jak byłem, trwały ostatnie przygotowania do „Balladyny” której premiera miała odbyć się nazajutrz.

Otoczenie zewnętrzne jeszcze wymaga pracy, na placu stoi kilkanaście krzyży rozsianych po całym terenie, kiedyś na pewno było ich więcej teraz część z nich zapadła się w ziemi, część pod własnym ciężarem wywróciła się, lub ktoś im pomógł. W miejscu tym przed cerkwią stały jej poprzedniczki drewniane, więc same groby mogą być zdecydowanie starsze, choć na to nie zwróciłem uwagi. Za to zwraca uwagę kamienny pomnik-grobowiec ze złamanym metalowym krzyżem, nie wiem który jest właściwy bo inny cieńszy jest włożony w pozostałość poprzedniego ale też jeden z krzyży jest oparty o kamień. Kamień stoi na kopcu ziemnym z którego wyłaniają się łukowate sklepienia komór, lub pozostałości piwnic czy fundamentów.
Cześć osób na pewno jest przeciwna takiemu wykorzystaniu obiektu, bo jak by się nie patrzeć całość znajduje się na cmentarzu który wszędzie jest widoczny. Trzeba mieć nadzieję ze jednak będzie to miejsce wykorzystywane w sposób kulturalny i pod nadzorem władz by jak najrzadziej dochodziło do zakłóceń spokoju jak by nie było w miejscu spoczynku tych osób.
Cieszy fakt że obiekt znalazł gospodarza który się nim zajmuje, który dalej ma służyć innym mieszkańcom, bo pozostawiony samemu sobie na pewno by się rozsypał a miejsce spoczynku osób pochowanych znając nasze realia, była by odwiedzana przez młodzież nie umiejącą normalnie rozładować swojej młodzieńczej energii lub przez miłośników różnorakich trunków, co raczej nie przysporzyło by miejscu temu należytego szacunku.

2015

Trafiła się okazja jeszcze raz wpaść do cerkwi. Wiec i kilka zdjęć wnętrza  się pojawi. Wydaje mi się że część nagrobków, na głównym placu została usunięta, lub przemieszczona. I chyba nie jest to dobry kierunek.

4 uwagi do wpisu “Narol – Krupiec

 1. Za ten obiekt z tego co wiem głową odpowiada dyrektorka GOK. Szalenie miła i wielce wykształcona osoba. Jeśli ktoś lezie tam gdzie szczątki wystają lub są zbyt płytko to na 100% dostanie reprymendę i to taką nie owijaną w bawełnę. Ja jestem spokojny, a i imprez rockowych tam raczej nie będzie. Natomiast spotkania z kulturą nikomu jeszcze nie zaszkodziły. Wiem także, że będzie jeszcze dalsza część remontu, a to znaczy że uratowano kolejny zabytek.

 2. Jak dla mnie mogą się nawet tam odbywać i imprezy rockowe. Wszystko zależy od ludzi i od doboru prezentowanych materiałów. Dobrze że ma dobrego gospodarza.
  Niech się obiekt remontuje, tak jaki i cały Narol. Miło popatrzeć teraz jak przejeżdżam, tylko zatrzymać się nie mam jak by pooglądać.
  Dziękuje za wizytę
  (nie zajmujesz się przypadkiem fotografią (digart))?

 3. (początek wypowiedzi został usunięty, ze względu na zbyt daleko idące pomówienia niczym nie poparte – sklsk)
  w cerkwi jest taki syf i nieporządek, że powinien się tym zająć Konserwator Zabytków. Szkoda było ją remontować, jak teraz tak się ją niszczy.

 4. Nie znam aktualnej sytuacji jaka panuje wokół tej cerkwi.
  na pewno, to miejsce nie jest przeznaczone do rozgrywek osobistych.
  Panie MacArtur – posiada pan informacje na temat nieprawidłowości prowadzenia działalności bądź wykorzystywania obiektu w celach do tego nieprzeznaczonych, proszę skierować je do odpowiednich organów prawa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s