Cewków

Po dłuższym czasie spędzonym w Starym Dzikowie trzeba było ruszyć się dalej w drogę. 5 kilometrów dalej znajduje się kolejny mój cel. W środku wsi tuż obok drogi i nowego boiska stoi drewniana cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem św. Dimitra. Właściwie są to już ruiny i jeśli tak postoją to niestety szybko gmina będzie miała wolny plac do zagospodarowania a szkoda bo obok nowego boiska stoi też kilka ławeczek na których można odpocząć. Prawdopodobnie była tu również dzwonnica która została rozebrana na opał.

Cerkiew kiedyś była obita cała gontem a kopuła blachą, niestety teraz gontu prawie nie ma a wszędzie sterczą łaty po ich mocowaniu, daszek nad wejściem już też został złożony obok by mógł dokończyć swojego żywota.

zaczerpnięte z Wikipedii
Cerkiew zbudowana została w 1844. Remontowano ją w 1925. Cerkiew należała do dekanatu oleszyckiego, po I wojnie światowej do cieszanowskiego. Do parafii należała filialna cerkiew w Moszczanicy.

Tradycyjny układ przestrzenny został zmieniony przez dążenie do ujednolicenia przestrzeni wnętrza i zwiększenia roli skrajnych pomieszczeń w ukształtowaniu bryły świątyni.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s