Stary i Nowy Lubliniec

6,6 km nowiutką dróżką od Niemstowa docieramy do Starego Lublińca a za chwilę do Nowego Lublińca 2 km dalej. Podobnie jak Niemstowie duża cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z 1927 roku. Postawiona na miejscu poprzedniej drewnianej z 1607. Murowana przejęta przez kościół katolicki i ciągle użytkowana. budynek ogrodzony, zadbany, w dzwonnicy nowy dzwon z wizerunkiem Jana Pawła II.

niespełna 2 km dalej znajduje się podobny budynek, również cerkiew grekokatolicka z 1906 roku murowana, postawiona w miejscu poprzedniej drewnianej z 1670 roku, również pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Powiedziałbym że nawet ładniejsza z nieotynkowanej cegły. budynek zadbany w bardzo dobrym stanie.

Cerkiew została przejęta przez kościół, prawdopodobnie bardzo ładne malowidła ścienne znajdują się w środku, jednak nie miałem możliwości oglądnięcia. Na placu znajduje się również niszczejąca dzwonnica parawanowa, w obecnej chwili z małym dzwoneczkiem (sygnaturką tak się chyba nazywa) Z opowiadań mieszkańców od czasu do czasu coś się dzieje w budynku ale ogólnie rzecz biorąc budynek został opuszczony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s