Pas przesłaniania – Święcie

Bełżec / Święcie -schron polowy do ognia czołowego OPDOT(m). N:50 21′ 41,5 E: 23 52’77

Cz I – 19 lut 2012 o 15:00


W podziękowaniu dla Gutters – http://gutters.flog.pl/ (niestety blog już nie istnieje) za naprowadzenie na poszukiwany cel.

IMG_8001-IMG_8009

Od jakiegoś czasu, jak dowiedziałem się o tym bunkrze poszukiwałem go. Nie byłem pewny czy w ogóle istnieje a jeśli tak to, czy przypisać go do Linii Mołotowa, czy może do umocnień niemieckich, jakie mogły powstać po zajęciu tego terenu przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Niepewność została rozwiana po dokładniejszym przyjrzeniu się granicy niemiecko-rosyjskiej w 1939 roku.
Po kilku wypadach i przeszukaniu terenu, dopiero dzięki wskazówkom Guttersa udało mi się do niego trafić. Jak okazało się, przechodziłem kilka razy obok niego, nie zauważając go wśród krzaków i listowia i leży naprawdę bardzo blisko drogi Bełżec – Lubycza Królewska. Dopiero teraz w śniegach się dla mnie wyłonił.
Schron polowy do ognia czołowego (ODOT(mp)). Uzbrojony w 1 armatę 45mm na podstawie polowej.
To jedyny obiekt w tej okolicy z pasa przesłaniania który uzbrojony miał być armatę przeciwpancerną, wszystkie pozostałe w kierunku wschodnim były uzbrojone w ckmy.

Schron ten to jednoizbowy obiekt. Zalegający śnieg i nieznajomość podłoża wymusza daleko idącą ostrożność. Na pierwszy rzut oka nie jestem w stanie określić czy jest dolna  powierzchnia, podłoga schronu. Prawdopodobnie został rozsadzony wraz z niewypałami już po wyzwoleniu przez saperów, tak dokładnie że nie mogłem określić gdzie leżą poszczególne kawałki, strop najprawdopodobniej leży obok pod śniegiem. Dodatkowo w odległości ok 15 m spoczywa kilkutonowy „odłamek” tego schronu. Siła jaka go rozerwała musiała być ogromna. Podobnie wygląda jeden z bunkrów w Punkcie Oporu Dęby gdzie po wysadzeniu, zapadł się i całość zalała woda.

Na wiosnę na pewno wrócę tam by dokładniej się przyjrzeć tym resztkom, może trzeba będzie troszeczkę starań włożyć by obiekt ten stał się bardziej widoczny i na stałe został przypisany do Rawsko-Ruskiego Rejonu Umocnień Lini Mołotowa, Pas Przesłaniania Bełżec (lub Święcie).

Wraz z tym schronem, pas przesłaniania RRRU składa się na tym odcinku z 9 obiektów, które udało mi się odwiedzić. Nieopodal granicy już na terenie Ukrainy jest jeszcze jeden schron, najprawdopodobniej identyczny właśnie jak ten. Kolejny pas tych polowych umocnień zaczyna się na południu Roztocza od Chotylubia i ciągnie się aż do Sanu.

Cz II – 04-kwi 10, 2012 20:00


Śniegi stopniały a liście jeszcze się nie rozwinęły, więc czas na ponowną wizytę.
Po tych szczątkach, tak naprawdę ciężko określić jak ten schron wyglądał, gdy nie widziało się całego obiektu bądź schematu, jedno jest pewne, siła która go rozerwała, była ogromna. Tak jak myślałem cały strop leży obok obiektu,
Kilka zdjęć wraz z dodatkiem z rozrywkowej pozostałości.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Pas przesłaniania – Święcie

  1. Pingback: Rawsko – Ruski Rejon Umocniony – mapki | Powolne Dreptanie Po Roztoczu

  2. Pingback: Pas Przesłaniania, Rawsko Ruski rejon Umocniony |

  3. Jeśli mówisz o tym jednym bunkrze to jest w Uhnowie oraz dwa w lesie na wysokości Kornii oczywiście po stronie UA. Chociaż te dwa ostatnie mogą być już do PO Rzyczki..

  4. Tak. jedna sztuka znajduje się w pobliżu Poddębiec i to jest schron o którym tu wspomniałem. I tak jak piszesz w bezpośredniej bliskości granicy na wysokości Korni znajdują się też 2 sztuki. O tych dwóch o których piszesz (Jest ich więcej) nie wspominałem bo schrony te nie wchodzą w skład pasa przesłaniania (o nim tu mowa) Rawsko Ruskiego Rejony Umocnionego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s