Pas Przesłaniania – Żurawce II

Żurawce II, schron polowy do ognia bocznego PPK(m). N:50 23′ 44,17 E: 23 33’16,5″

Wydawało by się że takie budyneczki jak schrony bojowe nie pojawiają się jak grzyby po deszczu, ale jednak życie pokazuje że jest całkiem inaczej. Dzięki grupie Kriepost i geoportalowi miałem okazję odwiedzić jeszcze jeden obiekt z pasa przesłaniania Rawsko Ruskiego Rejonu Umocnionego. To już drugi taki obiekt pod Żurawcami.

Schron polowy do ognia bocznego PPK(m). Uzbrojony w 1 ckm na podstawie polowej.

Przejeżdżałem tą drogą kilkukrotnie,  zawsze wpatrywałem się w te zarośla, bo każda kępa może coś na Roztoczu kryć. jednak nic nie dostrzegłem. Tym razem wiedziałem że w tej konkretnej coś ma być i już z daleka można było spostrzec zarys schronu.

Schron jednoizbowy z przelotnią do ostrzału z broni maszynowej, otwór skierowany w kierunku Tomaszowa Lubelskiego, czyli na zachód. Przy przelotni dość dobrze zachował się okop, jednak bardzo mocno zarośnięty kolczastymi krzakami.

Ktoś próbuje zająć się tym wzgórkiem, wycina okoliczne krzaki, nie wiem czy pod kątem zaorania terenu czy tylko chodzi o uregulowanie zarośli.

Widok na wzgórek, z lekkim zarysem schronu.

Widok z dachu schronu w kierunku ostrzału.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Pas Przesłaniania – Żurawce II

 1. Pingback: Rawsko – Ruski Rejon Umocniony – mapki | Powolne Dreptanie Po Roztoczu

 2. Pingback: Pas Przesłaniania, Rawsko Ruski rejon Umocniony |

 3. Od tego bunkra z 500m na N przebiegała granica Soviet/ Niemcy 1939-41r. Ma fotce z góry bunkra widać po prawej w dali porośnięty krzewami stok Góry Korhynieckiej- użytek ekologiczny. Wg relacji mojego dziadka z Kol.JarczówII- Na jej wzgórzu Góy Korhynieckej była postawiona niemiecka wysoka wieża obserwacyjna. Dziś na tym polu SHR Żurawce zostały ślady fundamentów z tej wieży.
  Przed inwazją Niemców na Sowietów- na linii lasu Jarczowskiego stała w okopach niemiecka artyleria i grupa uderzeniowa. Na wschód od tego bunkra – na G. Żurawieckiej stała wieża soviecka. Ponoć w czasie ataku Niemców dn. 22-06-1941 z tej wieży sołdat soviecki puścił serie z RKM-u w stronę artylerii niemieckiej i zabił ich sierżanta artylerii- przez co byli bardzo wściekli na Ruska. Z tym czasem jest związany pomnik na wprost cmentarza w Jarczowie. Tam rozstrzelano czy pochowano podejrzanych o szpiegostwo kilku mieszkańców Jarczowa za to że poszli do lasu w czerwcu 1941 ; wcześniej ludność była informacja po wioskach by nie chodzić w rejon lasów przy granicy .
  Szpiegowanie strony niemieckiej przez Sovietów było, bo np. w pobliżu domu dziadka tzw. Korycina w Kol. Jarczów- w polach stała jakaś sterta słomy, w której ukrywało się 2 ruskich z radiostacją. Jak Niemcy podstawili tam przed inwazją oddział niemiecki z armatami to uciekli do dziadka zabudowań gospodarczych i ukryli się w plewach- potem uciekli.
  Te krzaki wokół bunkra to dla botaników skarby ( gdyby odkrzewić murawy) . Na tych stokach- Góry Korhynieckiej- Żurawieckiej i Machnowskiej są płaty muraw kserotermicznych z roślinami rzadkości Unii – uznanych za użytki ekologiczne. Obecnie większość tych krzewów wokół bunkra zebrały kopary i zaorano, aby uprawiać dorodny jęczmień dobrze chemizowany. Tak wygląda rzeczywistość w ochronie cennych przyrodniczo obszarów- bo taki są prawa właściciela gruntu.

 4. Tak wiem o przebiegu granicy w tym miejscu, to najbardziej wysunięty cypel na północ Rawsko-Ruskiego Regionu Umocnionego.
  Użytki kserotermiczne są mi znane, jeszcze niedawno nawet stały tam tablice informacyjne, nie wiem czy stały 2017 roku kiedy tan byłem ostatni raz, nie rzuciły mi się w oczy.
  Co do Jarczowa i pomnika w lasku/krzakach to temat cały czas czeka już od dłuższego czasu na opracowanie, tylko niestety czasu brak.
  Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s