Zabierają Nam bunkry!!!

Zabierają Nam bunkry!!!
Pod takim właśnie tytułem pojawił się wpis na jednej z regionalnych internetowych stron roztoczańskich, malutki oddźwięk pojawił się również w Tygodniku Zamojskim.
Na wiosnę podczas wycieczek na Punkt Oporu Goraje Linii Mołotowa, natknąłem się na pojedyncze sztuki schronów „zabezpieczone” przez zbyt zapobiegliwych urzędników. Wprawdzie „zabezpieczenie” wyglądało na dość świeże ale myślałem że są to jakieś jednostkowe sytuacje. Jak donosi artykuł jednak nie, do dnia dzisiejszego „zabezpieczono” tak ponad 20 schronów bojowych. W otworach drzwi, przelotni, wstawiono kraty, część jest zaspawanych. Otwory strzelnicze zostały zamurowane, nie wiem czy pozostałości opancerzenia otworów też znalazło się pod zaprawą czy już wcześniej zostało zdemontowane. Znikają również rowy diamentowe przylegające do bunkrów, rowy które miały utrudniać podejście do schronu i zminimalizować zasypywanie otworów podczas walk oraz pozbycia się dymiących łusek po wystrzale. Czyli tak naprawdę zaciera się konstrukcję tych obiektów. Najdziwniejsze jest to że „zabezpiecza” się obiekty w bardzo dobrym stanie, nieuszkodzone, przypominające pusty budynek w stanie surowym. Taki właśnie który można oglądnąć od wewnątrz i poznać konstrukcję. W odróżnieniu od tych uszkodzonych, gdzie wystają druty zbrojeniowe, uszkodzone są stropy czy wręcz brakuje ścian i które to właśnie stwarzają zagrożenie – te są otwarte. Po co wydaje się samorządowe pieniądze (powiat lubaczowski) na niszczenie czegoś co stoi ponad 70 lat bez opieki państwa. Zamiast właśnie wykorzystać te obiekty, udostępnić je zwiedzającym, zrobić z nich atrakcję regionalną. Zabezpieczyć można te uszkodzone by zwiedzanie było bezpieczniejsze a nie zasypywać, niszczyć by ślad i pamięć zniknęła.

Dodatkowym argumentem za otwarciem tych obiektów są zorganizowane grupy miłośników takich fortyfikacji, takie jak Grupa Badawcza Kriepost, które na własny koszt zjeżdżają z najdalszych miejsc Polski oraz z zagranicy by obmierzyć, zakonserwować to co jeszcze zostało i jak najdokładniej opisać poszczególne elementy fortyfikacji betonowych jak i ziemnych. Zamykając schrony odcinamy się od tej wiedzy której tak naprawdę nikt nie uzupełnił przez 70 lat.

Panowie odpowiedzialni za ten proceder, przeznaczcie te pieniądze które wywalacie teraz w „zabezpieczenie”, w oznakowanie by łatwiej było zwiedzać i pochwalić się obiektami przed turystami niż je niszczyć.
My niszczymy a można by tak postąpić – http://kriepost.org/index.php?option=com_content&view=article&id=69:rekonstrukcja-schronu-68-tr-17&catid=1:aktualnoci&Itemid=8 do przemyślenia dla sprawujących władzę

Zdjęcia z majowej wycieczki, 2 obiekty częściowo już zabezpieczone.

http://roztoczewschodnie.pl/roztocze-wschodnie/linia-molotowa-na-roztoczu/216-zabieraj-nam-bunkry.html
http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/31598/bunkry-nie-do-zdobycia.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s