Kornie

Przy okazji wizyty na Punkcie Oporu Mosty Małe Linii Mołotowa, odwiedziłem pobliską cerkiew w Korniach.
Jest to murowana cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy z 1910 roku. Po wysiedleniach ludności ukraińskiej w 1947 roku cerkiew dość długo stała opuszczona. Z czasem utworzono tu kościół rzymskokatolicki filialny. Na dzień dzisiejszy użytkowany jest i jako cerkiew grekokatolicka i kościół rzymskokatolicki. Podczas przekraczania Niemców przez Linię Mołotowa dostało się okolicznym schronom jaki i cerkwi. Ściana wprawdzie została naprawiona jednak malowidła wewnątrz już nie zostały zrekonstruowane w tym miejscu. Część malowideł w ostatnich latach odświeżono.

Zadbano również o przylegający cmentarz grzebalny, niestety otoczono go brzydkim betonowym murem. Innym dającym do myślenia faktem jest usytuowanie na cmentarzu dwóch pomników poświęconych osobom powiązanych z UPA, opisanych tylko w języku ukraińskim, jak również opisanie na bramie wejściowej cmentarza tylko w języku ukraińskim jego statusu. O ile dobrze się orientuję jest to niezgodne z polskim prawem a na terenie Polski te obiekty się znajdują.

Obok cerkwi znajduje się drewniana dzwonnica.
Dzwonnica pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku. Być może zbudowano ją wraz z istniejącą tu cerkwią unicką z 1776 roku.

Dzwonnica przechodziła różne remonty i naprawy. Najstarszy udokumentowany przypada na 1937 roku. Ten rok jest wyryty na jednej belek wspierających daszek okapowy parteru. W latach 1990-91, przywrócono dzwonnicy dawny wygląd. Wymieniono niektóre elementy konstrukcyjne, oszalowanie części piętrowej, przywrócono pokrycie daszku okapowego parteru i dachu dzwonnicy gontem. Zabezpieczono całość środkami owadobójczymi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s