Punkt Oporu Dziewięcierz – Pozycja Tyłowa

Podkład mapy – communitywalk.com.

Numeracja schronów według schematu Kriepost.org.

Przedstawiona kolejność schronów według sugerowanej trasy eksploracji.

Wracając z Punktu Oporu Brusno Nowe, mając troszkę czasu, zacząłem przeglądać Punkt Oporu Dziewięcierz.

Część I Dziewiecierz, Część II Moczary

Wcześniej już 2 razy robiłem podejścia pod ten punkt ale zakończyło się to  niepowodzeniem. Za pierwszym razem wyruszyłem na Moczary, tam znajdują się dwa schrony. Po dłuższym okresie wyszukiwania zrezygnowałem ze względu na wiosenne kleszcze. Przy drugim wypadzie latające bąki w około dosłownie nie pozwoliły mi wejść do lasu, nie chciało mi się z nimi użerać więc się wycofałem w przyjemniejsze miejsca.

Teraz zacząłem od drugiej strony czyli od strony Horyńca.

Pozycja Tyłowa Dziewiecierz, Rawsko Ruski Rejon Umocniony.
Pozycje tyłowe tak naprawdę zostały głównie na papierze, powstały bardzo nieliczne punkty lub wręcz pojedyncze schrony. Punkt Oporu Dziewięcierz z 8 schronami można by rzec jest puntem rozbudowanym, w dużej mierze nieukończonymi i niezdolnymi do walki. Podobnie jak punkt oporu, miejscowość jest też nietypowa. Przed wojną Dziewięcierz tak naprawdę składał się z kilku przysiółków, większość z nich teraz znajduje się już za granicą gdzie istnieje pierwotny Dziewięcierz. Po naszej stronie pozostały 3 przysiółki i cerkiew, obecnie jest już to tylko cerkwisko. Powstał PGR Dziewiecierz u nas zwany Dziewięcierzem.Większość schronów jest zabezpieczona, zamurowane otwory strzelnicze i zakratowane wejścia. Nie zauważyłem rowów diamentowych, mogą być zasypane ale podejrzewam że nie było ich w ogóle. Na mapce zaznaczyłem trasę swojego przejścia, jednak w zeszłym roku powstała w lesie świeżutka droga z asfaltowego żwiru, więc większość można spokojnie objechać rowerem.
W przypadku Moczar w obu przypadkach jazda rowerem jest troszeczkę utrudniona.
Dziewięcierz
1. OPPK-01, 06-DZ-01  – 1x DOT-4, 1x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej
2. PDOT(m)-02, 06-DZ-02 – 1x NPS-3
3. PPK(m)-03, 06-DZ-03 – 1x NPS-3
4. W -01 , 06-DZ-W1- fundamenty schronu
5. W -02 , 06-DZ-W2- wykop pod schron
6. OPPK-04, 06-DZ-04 – 1x DOT-4, 1x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej
7. PPK-05, 06-DZ-05 – 2x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej
8. PPK -06, 06-DZ-06 – 2x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej
Moczary
9. OPPK -07, 06-DZ-07– 2x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej
10. PPK-08, 06-DZ-08  – 1x DOT-4, 2x NPS-3, 1x RKM obrony wejścia
11. W -03 – wykop
W okolicy jest jeszcze kilka wykopów które dają do myślenia

dziewic499cierz1

1.OPPK-01, 06-DZ-01, Schron do ognia bocznego – półkaponiera (OPPK). Uzbrojony  armatę 45mm (DOT-4), 1 ckm (NPS-3) i 1  rkm obrony bliskiej.

GPS: N: 50 st 12’41,9″ E: 23 st 25′ 39,48″
Schron bardzo ładnie utrzymany,  śmieci jest bardzo mało lub ładnie przykryte zostały liśćmi. Znajduje się bardzo blisko drogi, dosłownie na przeciw tablicy drogowej z nazwą miejscowości. Otwory zamurowane, wejście zamknięte.

2.PDOT(m)-02, 06-DZ-02, Jednoizbowy schron do ognia czołowego PDOT(m). Uzbrojony w  1 x ckm ckm, najprawdopodobniej NPS-3. Brak zainstalowanego opancerzenia.

GPS: N: 50st 12′ 32,90″  E: 23st 25′ 09,37″
Otwory zamurowane, wejście zamknięte.
Do tego schronu trzeba się troszeczkę “cofnąć” czyli wyszedłem na górkę nad poprzednim schronem i przemierzyłem całe pole jakie się tam znajduje. Schron położony już w dołku w odniesieniu do pola ale za to nad pięknymi dolinkami jakie znajduję się poniżej. Jego kilkumetrowe skarpy tworzą świetny klimat. Po lewej stronie są zasadzenia drzewek wiec ta strona niedługo zniknie w gąszczu młodników, mam nadzieję że nie zostanie naruszona dolinka. W okolicy najprawdopodobniej podbierany jest piasek wiec jest kilka dziwnych wkopów w lesie.
 Przyszedł czas na chyba najdalej położony schron w tym punkcie, Wracam z powrotem przez całą długość pola i na jego lewym końcu próbuję przejść do kolejnych polanek/pól, tak to przynajmniej wyglądało na mapce. Pierwsza polanka okazała się terenem zarośniętym przez zagajnik brzozowy, na tyle gęsty że trzeba było częściowo go ominąć, ostatnie rzeczywiście jest polem i po wyjściu na górkę z daleka można już dostrzec  kępę drzewek ze schronem. Wychodząc z zagajnika okazało się że obok biegnie świeżuteńka droga asfaltowa i prowadzi do samego pola  do którego się właśnie wybieram. Asfaltowych wewnętrznych dróżek powstało tam ładnych kilka kilometrów więc przemieszczanie się nimi może być całkiem przyjemne na rowerach i tylko odskakiwać na boki do schronów. Trzeba by ją przejechać całą i opracować, poznaczyć.
 

3. PPKM(m)-03, 06-DZ-03, Jednoizbowy schron do ognia bocznego z przelotnią PPK(m). Uzbrojony  1 x ckm najprawdopodobniej NPS-3, brak zainstalowanego pancerza.

GPS: N:50st 12′ 13,70″ E:23st 26′ 4,80″

Schron otwarty, z niezainstalowanym opancerzeniem, wewnętrznym blachom też ktoś się już przysłużył.

4. W-01, 06-DZ-W1, Wykop pod schron z fundamentem i zbiornikami.

GPS: N: 50st 12′ 21,41 E: 23st 26′ 30,80″

Wracamy i przechodzimy na  drugą stronę polnej dróżki, po kilkuset metrach trafiamy na ogrodzony młodnik. W tej chwili teren jest ogrodzony i zasadzone są młode drzewka, szkoda że nie zrobiłem zdjęcia zza płotu ale tak naprawdę bardzo mało widać, pod ściółką zaznaczone delikatnie fundamenty większe i mniejsze. Podobnie jak przy następnym wykopie, też mało widać,  jest tylko dół obrośnięty drzewkami i krzakami, za to pozbawionym śmieci co często się zdarzało przy innych wykopach.

5. W-02, 06-DZ-W2, Wykop pod schron
GPS:  N: 50st 12’21,72″ E: 23st 26’48,47″
 
Wspomniany wykop pod schron.

Najwyższe elementy mamy już zrobione więc wracamy leśnymi ścieżkami w dół, w kierunku głównej drogi  Po chwili kluczenia trafiam na kolejny schron.  Poniżej niego około 200m przebiega kolejna wysypywana asfaltowanym granulatem dróżka która kończy się nieopodal, więc schron będzie widoczny z niej. W lesie zrobiło się już ponuro i ciemnawo, szkoda że nie pomyślałem nad wykorzystaniem lampy (kukułki) z aparatu, bardzo ich nie lubię ale może było by coś więcej widać.

6. OPPK-04, 06-DZ-04, Schron do ognia bocznego – półkaponiera OPPK. Uzbrojony w 1  armatę  45mm (DOT-4), 1  ckm (NPS-3) i 1  rkm obrony bliskiej.

GPS: N: 50st 12′ 39,20″ E: 23st 26′ 43,50″
Otwory zamurowane, wejście zamknięte.
Schron zarośnięty drobnymi krzaczkami utrudniającymi focenie, ale w około jest czysto.

Wyżej wspomnianą drogą podchodzę do głównej drogi Werchrata – Dziewięcierz i wracam do miejsca wyjścia, chłód jaki już zaczął być odczuwalny od ziemi i półmrok mimo wczesnej godziny, tylko utwierdził mnie że nie ma co więcej już chodzić. Podczas powrotu zatrzymała się obok mnie  Laguna z dwiema paniami córką i matką, by zasięgnąć informacji. Myślałem że chcą zapytać o drogę czy coś takiego, ale pytanie padło „gdzie tu w okolicy znajdują się bunkry”.   Panie nie wyglądały na takie które chodzą po krzakach i lasach a raczej jak by wracały z kościoła. Troszkę pogadaliśmy. Jeśli tu trafią to bardzo serdecznie pozdrawiam ;).

Obok miejsca gdzie rozmawiałem z paniami  po przeciwnej stronie drogi stoi następny bunkier, dosłownie 50 merów od asfaltu. Na terenie widać jakieś zwały betonu powylewanego ale czy miało to związek z budową schronu, nie wiem, już za ciemno było by ocenić.

7. PPK-06, 06-DZ-06, Schron do ognia bocznego – półkaponiera (PPK). uzbrojony w 2 ckm (NPS-3) i 1  RKM obrony bliskiej.

GPS: N: 50st 12′ 47,99″  E: 23st 26′ 7,70″

Otwory zamurowane, wejście zamknięte.

Pozostał mi jeszcze tylko jeden w tej okolicy, zastanawiałem się gdzie może się znajdować, gdy obróciłem się by pooglądać linię lasu dostrzegłem że już go minąłem, schron widoczny bardzo dobrze z drogi, jak go mogłem nie dostrzec przejeżdżając tyle razy tą drogą, nie wiem. Niestety przy tym widać już i trochę śmieci, niestety widać też ślady ognisk i tym podobnych zabaw. Schron znajduje się przed pierwszym budynkiem w Dziewiecierzu licząc od strony Werchraty.

8. PPK-05, 06-DZ-05, Schron do ognia bocznego – półkaponiera PPK. uzbrojona w 2  ckm NPS-3 i 1 x RKM obrony bliskiej.

GPS: 50st 12′ 44,82″ E:23st 26’5,50″
Otwory zamurowane, wejście zamknięte.

Na pewno zajrzę do tych schronów jeszcze nie jeden raz, intrygujące są gdzieniegdzie rozsiane wykopy. czy miały coś wspólnego z tymi schronami, nie wiem?

Część II Moczary

Na jesieni odwiedziłem pozycję tyłową, Punkt Oporu Dziewięcierz, zabrakło w nim jednak uzupełnienia w postaci schronów na Moczarach. Z tym wpisem ten Punkt powinien już być kompletny.

Na początek schron który najtrudniej odnaleźć, stoi w gęstych krzakach na wzgórzu, prawie pod samymi polami

9 OPPK-8, 06-DZ-08, Moczary. Jednokondygnacyjny schron do ognia bocznego OPPK, uzbrojony w zestaw p.panc 45mm, DOT-4 ckm NPS3 i rkm obrony bliskiej.

GPS:  N: 50st 13′ 44,83″ E: 23st 28′ 32,67

Schron był zamurowany jednak teraz wszystko zostało odbite i jest otwarty. Jak widać schron nie został ukończony, brak obstawionych pancerzy, pozostały jeszcze szczątkowe ślady szalunków, drożne otwory na stropie do zalania pancerzy po montażu. Ciężko powiedzieć czy przewidziany był rów diamentowy, w każdym bądź razie nie ma go. Schron mało dostępny, więc w miarę czysty nie licząc lodówki która robiła za grilla. Pod strzelnicą rkm wejście po niepełnej kondygnacji dolnej.

10 PPK-07, 06-DZ-07, Moczary  – Jednokondygnacyjny schron do ognia bocznego PPK, uzbrojony miał być w 2 ckmy NPS3 i rkm obrony bliskiej oraz  rkm obrony wejścia.

GPS: N: 50st 13′ 43,39″ E: 23st 28′ 06,94″
Schron drugi, podobnie jak poprzednik nieukończony, bez rowu diamentowego, bez pancerzy które nigdy nie zostały zamontowane. Od poprzednika różni się tym że uzbrojony miał być w 2 ckmy NPS3 i rkm obrony bliskiej. Kiedyś  zamurowany, obecnie otwarty. Nie wiem w jaki sposób przy poprzedniej wizycie pominąłem ten schron, byłem dosłownie o kilka metrów od niego i nie zauważyłem go w listowiu, dzisiaj listowia prawie nie było więc sprawa była ułatwiona.
Schron znajduje się w narożniku poletka z uprawą sadzonek.

Na mapkach jakie kiedyś znalazłem zaznaczany był również wykop pod schron, jak przeszukiwałem ten teren natknąłem się na 2 dolinki, Podejrzewam że tu mógł być planowany, ale to już jest daleko idące gdybanie.

Ogromna masa wyłamanych drzew po zimie skutecznie utrudnia penetrowanie tego i tak zarośniętego terenu.

11 W-03, Wykop pod schron.

GPS:  N: 50st 13′ 46,64″ E: 23st 28′ 06,94″

IMG_2634

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s