Huta Szkła – Zawiercie, Szlak Zabytków Techniki

Huta Szkła Zawiercie.
Do Zawiercia wybraliśmy się troszeczkę przypadkowo, w wakacyjnych planach nie mieliśmy się już zapuszczać w tym kierunku więc tak troszkę na doczepkę dorzuciliśmy to Zawiercie. Najczęściej jedziemy do najbardziej oddalonego zakątka i zwiedzamy w drodze powrotnej, więc  huta pojawiła się jako pierwsza tego dnia.
Zazwyczaj tam gdzie się wybieramy próbujemy się zorientować co i jak, tu pojechaliśmy tak troszeczkę w nieznane.
Weszliśmy na zakład, ciężko zorientować się gdzie pójść i czegokolwiek się dowiedzieć by zwiedzić zakład. Jedna bardzo miła pani skierowała nas do innej miłej pani i tam niestety dowiedzieliśmy się że pani która oprowadza jest na urlopie, że trzeba było się wcześniej umówić by zwiedzić hutę. Zrobiliśmy bardzo smutne miny i byliśmy już gotowi się wycofać, jednak z wynikłego zamieszania jakie wywołaliśmy, dodatkowo powołując się na brak informacji, zmontowano nam zwiedzanie huty.
Sama huta to tak troszeczkę jak by się w latach 80 zatrzymała, łącznie z szarymi fartuchami w jaki była ubrana pani inżynier, ale nie o strój w końcu chodzi. 😉

Wycieczka po hucie wraz z panią która nie jest zawodowym przewodnikiem a która naprawdę dużo opowiadała o różnych niuansach, o pracy, historii, możemy zaliczy naprawdę do bardzo udanych. Niestety ze względu na pewną nieśmiałość w robieniu zdjęć innym, i nie chcąc komplikować komuś pracy, zwłaszcza błyskaniem lampą, robienie zdjęć ograniczyłem do minimum, choć możliwości są naprawdę świetne.

Po zwiedzeniu całości, jedynie co możemy powiedzieć to – dziękujemy Pani Przewodniczce, a innym zdecydowanie polecam takie wycieczki, zwłaszcza z dziećmi, gdzie mogą zobaczyć nie tylko co i jak powstaje ale również jak naprawdę wygląda praca w takim zakładzie. Zakładzie który cały czas pracuje a my mogliśmy być w tym w wszystkim w środku i podglądać ;).

 

Kilka słów zaczerpnięte ze strony Huty Szkła w Zawierciu, podstawowe informacje – http://www.hsg.pl/pl/
Kryształowa Huta to wyjątkowa atrakcja turystyczna. Huta szkła kryształowego, funkcjonująca w Zawierciu nieprzerwanie od 1884 r. jest częścią Samochodowego Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – którego poszczególne przystanki pozwalają zapoznać się z historią rozwoju przemysłowego regionu.

Zwiedzanie huty kryształu odbywa się podczas normalnej pracy zakładu, co pozwala na przyjrzenie się z bliska produkcji wyrobów kryształowych, poczynając od przygotowania surowców, poprzez proces pobierania płynnej masy szklanej z wanny szklarskiej i jej formowania – ręcznego oraz automatycznego, aż po proces zdobienia. Szczególną atrakcję stanowi możliwość obserwowania pracy hutników, dzięki którym z gorącej szklanej masy powstają przepiękne, kryształowe formy oraz procesu ręcznego zdobienia wyrobów kryształowych, który dodaje tym formom wspaniałego blasku.

Ostatnim etapem zwiedzania jest zapoznanie się z ekspozycją muzealną przedstawiającą wzornictwo z minionych lat oraz wizyta w sklepie firmowym, gdzie można zaopatrzyć się w gotowe produkty huty.

Obszary zwiedzania:
mieszanie i dozowanie surowców,
formowanie wyrobów,
zdobienie, grawerowanie i pakowanie wyrobów,
muzeum szklarstwa.
Czas zwiedzania: około 1,5 h
Zwiedzanie w grupach zorganizowanych maksymalnie do 15 osób.
Ze względów bezpieczeństwa udział w zwiedzaniu mogą brać osoby powyżej 8 roku „

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Huta Szkła – Zawiercie, Szlak Zabytków Techniki

  1. Pingback: Jura na Szlaku Zabytków Techniki | Kalendarium Jury

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s