Bełżec cerkiew pw. św Bazylego

Część I
Drewniana cerkiew pod wezwaniem świętego Bazylego. Zbudowana z bali sosnowych, konstrukcji zrębowej z 1756 roku, przeniesiona z Lipska do Bełżca w 1838 na miejsce poprzedniej spalonej

 

Powojenne losy cerkwi są bardzo podobne do większości takich obiektów w PRL-u -opuszczone lub wykorzystywane jako magazyny. Chyba przez jakiś czas była tam nawet biblioteka szkolna ale nie jestem tego pewny.
Nigdy nie wróciła już do statusu świątyni ale przynajmniej zabezpieczono już podwaliny, fundamenty, założono alarmy p.poż, w prawdzie brakuje kilku szybek ale jest szansa że przetrwa o ile jakiś uczeń nie pójdzie na fajkę za budynek. Dobrze że znajduje się przy szkole podstawowej ma jakąś tam opiekę z jej strony. Na ogrodzonym terenie cerkwi znajduje się również kilka krzyży kamiennych.
Część II
Natrafiła się okazja dzisiaj by jeszcze raz odwiedzić tą cerkiew. Całkiem przypadkowo akurat w dniu otwarcia wystawy. Dodatkowo dowiedziałem się że na stronach gminy Bełżec jest podany kontakt i istnieje możliwość zwiedzenia cerkwi w środku.

W cerkwi znajduje się stała wystawa zdjęć z mordu ludności polskiej przez bandy upa pod Bełżcem.
W chwili obecnej znajduje się również wystawa sprzętu grającego, czyli radia lampowe, adaptery itp.
Niestety cerkiew została obita wewnątrz boazerią!, prawdopodobnie na polecenie pani konserwator. Prawdopodobnie malowidła naścienne nie zachowały się, choć po tym co widać w miejscach nieobitych dechami, coś tam jeszcze pozostało. Niestety zdjęcia „sufitowe” bardzo nieostre

 

5 uwag do wpisu “Bełżec cerkiew pw. św Bazylego

 1. To już historyczna dokumentalistyka. Bardzo ciekawa i dla mnie bardzo interesująca i wystarczająco szczegółowa.
  Dawno nie byłem na Twoim blogu i muszę zacząć przeglądać od początku. Pozdr. ~tonno

 2. Serdecznie dziękuję za wizytę i miłe słowa.
  Cały czas się przymierzam by w końcu przejrzeć wszystko i pouzupełniać, bo z czasem dostrzegam coraz więcej błędów które muszę skorygować.
  Dziękuję i zapraszam

 3. Lepsze takie wykorzystanie cerkwi niż żadne, ale jednak jestem zwolenniczką, tego aby miejsca kultu pozostawały miejscami kultu. W niektórych miejscowościach msze odbywają się w takich zabytkach np. w ciagu tygodnia kiedy przychodzi mniej osób, lub z jakiś okazji i takie rozwiązanie wydaje mi się słuszne.

 4. Dziękuję za odwiedzenie bloga
  Jeśli jest możliwość zapewnienia wiernych oraz obiekt posiada wyposażenie to oczywiście że utrzymanie w tym przypadku religijnego przeznaczenia jest jak najbardziej wskazane. Tak np jest w cerkwi prawosławnej w Szczebrzeszynie. gdzie istnieje wyposażenie a wierni zjeżdżają kilka razy w roku. W przypadku tej cerkwi takich przesłanek nie ma, brak wyposażenia, wiernych skazał by ten obiekt na zamknięcie. Wykorzystanie go religijnie w ramach innego wyznania też nie za bardzo ma tu sens kiedy obok jest kościół, mogło by to w dzisiejszych czasach prowadzić do religijnych nieporozumień.

 5. Pamiętam, że, kiedy chodziłem tutaj do szkoły (lata 80) był tu magazyn. Pełno starych ławek szkolnych z otworami na kałamarz, i stary fortepian, który gdzieś znikł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s