Punkt Oporu Brusno Stare cz. I (Hrebcianka)

Rawsko Ruski Rejon Umocniony, Punkt Oporu Brusno Stare.

Część I – Hrebcianka.

Podkład mapy – Communitywalk.com

Numeracja schronów – Kreipost.org

Chyba jeden z ciekawszych punktów oporu na Roztoczu. Obecna popularność Brusna Starego bierze się z kilku źródeł i korzenie ma dużo starsze niż wspominane tu umocnienia Linii Mołotowa. Zacząć trzeba by od położonego niedaleko wsi (byłej wsi), kamieniołomu z którego kamienia powstawało większość krzyży nagrobnych, przydrożnych. Krzyże wszelakiej maści kształtów i ozdóbek, powstawały dla wszystkich lokalnych religii i w różnym czasie. Podziwiać je można w całej okolicy a perełki z tego kamienia stoją między innymi na opuszczonym cmentarzu, który jest obecnie bardzo popularny i chętnie odwiedzany przez turystów. Cmentarz ten w Bruśnie Starym, to kolejny punkt popularności tej miejscowości.   Sama wieś nie przetrwała II wojny światowej i akcji Wisła, zniknęła z map, pozostała nazwa, bardzo żywa właśnie dzięki kamieniołomowi i wydobywanemu tam kamieniowi. 

Pomiędzy drogą z Brusna Nowego, poprzez Polankę Horyniecką, kamienna droga prowadzi przez pola i las do … drugiej części Polanki Horynieckiej. Teoretycznie droga ta posiada oznaczenia zakaz wjazdu jednak ze względu na położenie gospodarstw jest użytkowana przez mieszkańców i poruszają się od czasu do czasu po niej samochody, choć po kamiennej nawierzchni ciężko się jeździ.  W sezonie urlopowym częściej spotkamy na niej rowerzystów, dzięki prowadzącemu drogą szlakowi turystycznemu.  Droga od strony Brusna Nowego do Hrebcianki prowadzi prawie cały czas pod górkę, dobrze to wziąć pod uwagę planując wycieczkę. Przy samej drodze znajdują się informacje na tablicach na temat wspomnianego wyżej cmentarza jak i schronów Linii Mołotowa.  Częściowo właśnie dzięki położeniu szlaków turystycznych wzgórze Hrebcianka zawdzięcza swoją popularność.

Więc zaczynamy od tablicy informacyjnej, kilka informacji i idziemy przez pole kukurydzy do pobliskiego lasku uważając na elektryczne pastuchy ;).

IMG_3645

IMG_3645

Niestety biorąc pod uwagę, walory turystyczne tego punktu, bardzo ładnie zachowane schrony, czyste, to niestety dostęp do nich jest wręcz makabryczny dla zwykłego turysty chcącego pooglądać  schrony.  Musi schować rower w kukurydzy lub krzakach i przedzierać się przez gąszcz zarośli. Szkoda bo na tak małym terenie ok 13 hektarów znajduje się 6 bardzo ciekawych schronów, oddających dość wiernie jak prezentowała się cała Linia Mołotowa. Choć tu trzeba powiedzieć że Hrebcianka była bardzo mocno uzbrojonym punktem z większą ilością dział artyleryjskich niż w innych punktach oporu. Dodatkowo całe wzgórze otoczone było rowem przeciwczołgowym którego pozostałości są jeszcze widoczne jak również pozostałości okopów łączących schrony. Zwłaszcza kaponierę OPK (06-SB-04) ze schronem PDOT (06-SB-03). Dreszczyku dodaje to, że na zewnątrz rowów przeciwczołgowych znajdowało się pole minowe, to tak na marginesie dla osób odwiedzających  to miejsce, Wtedy jakoś tak inaczej się stąpa po tym terenie jak się ma tą świadomość ;).

hrebcianka-mapa2

Punkt Oporu Brusno Stare – Hrebcianka

06-SB-01, APK -01 – Półkaponiera artyleryjska, 2 armaty 76,2mm Ł-17, ckm (NPS-3) i 2 rkmy obrony wejścia.

06-SB-02, NP -02 – Schron obserwacyjny, rkm obrony wejścia

06-SB-03, PDOT -03 – Schron uzbrojony w 3 ckm NPS-3 i rkm obrony wejścia

06-SB-04 OPK -04 – Kaponiera uzbrojona w 4 ckm NPS-3 i 2 zestawy DOT-4 (1 DOT- 4 i 2 NPS-3  na stronę), rkm obrony wejścia

06-SB-05, APK  05 – Półkaponiera artyleryjska uzbrojona w 2 działa Ł17 i ckm NPS-3 i rkm obrony bliskiej i wejścia

06-SB-06, OPPK -06 – Półkaponiera uzbrojona w w zestaw DOT-4 i 2 ckmy NPS-3 i rkm obrony bliskiej i wejścia

Druga Część punktu oporu Brusno Stare znajdowała się po drugiej stronie drogi którą dotarliśmy, w okolicy kamieniołomu.

 


06-SB-01, APK-01, półkaponiera artyleryjska
GPS:N: 50° 15′ 7.36″ E: 23° 21′ 6.26″

Położony na samym skraju w wschodnim wycięciu lasu. Schron dwukondygnacyjny do ognia bocznego wyposażony był w 2 armaty 76,2 mm Ł-17 , ckm NPS-3 w orylonie oraz 2 rkmy obrony wejścia. Zachowały się jeszcze opancerzenia pod NPS-3 i jedno pod działo Ł-17, drugie opancerzenie kompletne wraz z działem zostało odstrzelone w połowie lat 90 XX w. przez naszych saperów i obecnie znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Brak rowu diamentowego. Numer z powojennej inwentaryzacji 8916.


06-SB-02, NP-02, schron obserwacyjny
GPS:N: 50° 15′ 9.13″ E: 23° 21′ 0.33″

Schron obserwacyjny, jednokondygnacyjny schron uzbrojony w rkm obrony wejścia. W każdym z dwu malutkich pomieszczeń znajdował się peryskop.


06-SB-03, PDOT-03, kazamata broni maszynowej
GPS:N: 50° 15′ 10.21″ E: 23° 20′ 57.22″

Schron dwukondygnacyjny, jedyny na Hrebciance do ognia czołowego, uzbrojony był w 3 ckmy NPS-3 i rkm obrony wejścia. Nie sprawdzałem dolnej kondygnacji ale na zewnątrz nie widać otworu wyjścia awaryjnego, być może jest zasypane a wewnątrz zamurowane cienką ścianką. Element pozostający do sprawdzenia. Zachowały się dwa skrajne opancerzenia, zamurowane, środkowego opancerzenia brak. Numer inwentaryzacyjny 8913.


06-SB-04 OPK-04, kaponiera broni przeciwpancernej
GPS:N: 50° 15′ 15.3″ E: 23° 20′ 54.89″

Najdalej na północ wysunięty największy ze schronów w tym punkcie oporu. Dwukondygnacyjna kaponiera do ognia dwustronnego zestaw DOT-4, ckm NPS-3 i NPS-3 w orylonie na każdą ze stron. Dodatkowo dwa rkmy obrony wejścia. Schron bardzo ładnie zachowany, choć pozbawiony opancerzeń dział 45mm DOT-4. Brak rowów diamentowych, choć konstrukcja schronu sugeruje że takie rowy były przewidziane. Otwory strzelnicze częściowo zamurowane.

Od tego schronu wracamy ponownie w kierunku drogi, kierując się delikatnie w prawo lub wracamy do schronu obserwacyjnego i od niego idziemy na zachód aż do ścieżki biegnącej skrajem lasu. Nią idziemy w kierunku drogi, po lewej stronie będziemy mieli jeszcze 2 schrony.


06-SB-05 APK-05, półkaponiera artyleryjska
GPS: N: 50° 15′ 8.13″ E: 23° 20′ 55.27″

Dwukondygnacyjny schron do ognia bocznego wyposażony miał być w dwa działa Ł-17 i ckm NPS-3 w orylonie, oraz rkm obrony bliskiej i wejścia. Brak rowu diamentowego. Schron posiada dwa wyjścia ewakuacyjne, w tym jedno przez otwór szamba. Schron bardzo obskurny wewnątrz, częściowo otwory strzelnicze zamurowane, brak zamontowanych pancerzy.


06-SB-06, OPPK-06, półkaponiera przeciwpancerna
GPS:N: 50° 15′ 5.3″ E: 23° 21′ 0.88″

Ostatni na Hrebciance schron do ognia bocznego, dwukondygnacyjny uzbrojony w zestaw DOT-4 i 2 ckmy, NPS-3, w tym jeden  w orylonie. Dodatkowo rkm obrony bliskiej i wejścia. Brak rowu diamentowego. Zachowały się dwa opancerzenia NPS-3. Otwory strzelnicze zamurowane.


Na początku na skraju lasu natknąłem się jeszcze na dość duży wkop, być może coś jeszcze było przewidziane w budowie tego punktu

Jedna uwaga do wpisu “Punkt Oporu Brusno Stare cz. I (Hrebcianka)

  1. Pingback: Punkt Oporu Brusno Stare cz II |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s