Stara Huta – cerkwisko, cmentarz

Stara Huta to dzisiaj maluteńka wioska i pozostałości po PGR-ze. Brak normalnej drogi by wygodnie dojechać. Jednym słowem cisza i spokój taki że mało gdzie można taki znaleźć. Historia ciężko doświadczyła ten teren, zawsze znalazł się ktoś kto narzucał tu swoją wolę siłą. Teren kiedyś dość mocno zaludniony, wyludnił się, zniknęli ludzie, domy i wioski.

IMG_5120

W takich miejscach pozostają najdłużej cmentarze, gdy już wszystko zniknie. Cmentarz greckokatolicki w Starej Hucie jest bardzo malutkim cmentarzykiem skrytym na skraju lasu. Dzisiaj już można powiedzieć że za wsią. Szkoda że brak nawet tabliczki informacyjnej bo dosłownie szlak turystyczny przechodzi obok niego około 50 m. Nagrobki różne; stojące, czy też leżące już porastają mchem. Większość z lokalnego bruśnieńskiego kamieniołomu.

Nie ma tu bardzo ozdobnych nagrobków takich jak występują między innymi w Bruśnie, ale są inne, bardzo często z wyrytymi symbolami. Najmłodsze to z lat końca II wojny światowej na tym terenie, najstarsze z połowy XIX wieku.

Obok znajdowała się również cerkiew, dokładnie w którym miejscu, nie wiem? Oglądając teren rzucił mi się w oczy, być może zarys gdzie mogła znajdowała się świątynia. Śladów murowanej, czy też kamiennej podwaliny drewnianej cerkwi z początku XIX wieku nie ma.

Na wprost cmentarza  znajduje się jeszcze jeden krzyż bruśnieński który może być doskonałym kierunkowskazem gdzie szukać cmentarza, dosłownie na wprost po przeciwnej stronie polnej dróżki.

W centrum miejscowości znajduje się jeszcze jeden krzyż, inny od wszystkich bo taki zwykły brzozowy, ale nie wiem z jakimi okolicznościami jest związany.

W komentarzu na dole Pan Grzegorz Ciećka uzupełnił informacje na temat obu krzyży. Warto przy okazji nadmienić o pracach jakie wykonało Stowarzyszenie Magurycz olbrzymim nakładem pracy i serca na tym cmentarzu. Obecnie nagrobki zostały odnowione, zakonserwowane i „postawione do pionu”, czyli tak jak powinno być.

3 uwagi do wpisu “Stara Huta – cerkwisko, cmentarz

  1. Ten brzozowy krzyż postawił Pan Sz, nazwiska nie będę pisał całego. Kopał on tam kiedyś piasek, i nagle wykopał kości ludzi. Zaprzestał wykopu, sprowadził księdza, odprawił nabożeństwo i postawiono wtedy krzyż. Tu jest jakaś anonimowa mogiła z ciałami. Trzeba by zbadać teren, ale może to z okresu Tatarskiego… Ten kamienny postawiono na pamiątkę I Wojny

  2. Serdecznie dziękuję za odwiedziny a jeszcze bardziej za tak cenne informacje. Chwilę siedziałem opodal tego brzozowego krzyża i zastanawiałem się jak historia się z nim wiąże

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s