Brusno Nowe – cmentarze Wielkiej Wojny

W centrum miejscowości, tuż za przestankiem odchodzi wąska dróżka w kierunku rzeki Brusienki, Łówczy. Tuż za drewnianym mostem stoi informacja o cmentarzu wojskowym i kierunkowskazie jak do niego trafić.  Wprawdzie jest podane 150 metrów jednak odcinek wydaje się być znacznie dłuższy.Dobrze jest też wiedzieć że na leśnym skrzyżowaniu trzeba pójść w lewo, bo takiej informacji już tam nie ma.
Informacje przy drodze dość dokładnie opisują układ cmentarza, na samym cmentarzu również znajdują się dwie tablice informacyjne. Układ zbiorowych mogił jest dość czytelny, zwłaszcza tych niemieckich, rosyjskie jakoś bardziej są przerośnięte.Być może dlatego że rosyjskie są bezimienne i żadnych zabiegów przy nich się nie wykonywało. Niemieckie jeszcze jak na razie pozostają czytelne. Na każdej mogile położona jest tabliczka z informacja o poległym żołnierzem. Niestety w warunkach leśnych, bardzo szybko przerastają mchami i nikną w ogólnym poszyciu. W każdym przypadku tabliczkę trzeba ręcznie odczyścić by ją w ogóle zobaczyć. Nad całością góruje pomnikowy krzyż maltański, na niezbyt ciekawym postumencie, szkoda że tu nie znalazła się jakaś informacja.
Pozostało jeszcze powiedzieć coś o ogrodzeniu. Cały cmentarz jest otoczony wałem ziemnym, dość dobrze odznaczającym się. Na zewnątrz niego postawiono drewniany płot, niestety teraz już jest w stanie rozkładu, większość leży już na wale, a reszta pewnie niedługo dołączy do tej leżącej części. Gdy to zniknie powoli zacznie znikać również cmentarz w raz z ludzka pamięcią.

Tekst z tablicy

„Brusno Nowe. Cmentarz wojenny założony na planie prostokąta, otoczony płytkim rowem i wałem ziemnym powstałym z wydobytego materiału. Pomnikiem centralnym jest niski monument z betonowych bloków, zwieńczony czterospadowym daszkiem i stylizowanym krzyżem maltańskim. Pole grobowe podzielone jest na dwie części. W pierwszej znajduje się 14 długich mogił rzędowych, na których równomiernie rozłożono betonowe tablice imienne z danymi poległych. Jest to kwatera żołnierzy niemieckich, której spoczywa 202 żołnierzy z bawarskich rezerwowych pułków piechoty o nr 1, 3, 4, 7, 10, 11. Drugie pole składa się z 7 długich mogił masowych nie posiadających żadnych znaków. Jest o miejsce pochowania żołnierzy rosyjskich. O pochowanych brak szczegółowych danych. Wszyscy polegli, podczas szturmu i obrony pozycji na liniach rzeki Brusienki w dniach 18-19, 06, 1915 r. Walki toczone tutaj wieńczyły wcześniejsze   boje o linię Sanu, Lubaczówki i miasta Lubaczów. Był to czas ostatecznej klęski Rosjan na galicyjskim froncie Wielkiej Wojny”

Jak sprawdziła jedna z osób bardziej obeznana w temacie I wojennym na tym cmentarzu poza wymienionymi pułkami, pochowani są również żołnierze z innych pułków. Pozwolę sobie zacytować Ijank – „W istocie leżą tu niemieccy żołnierze nie tylko z pułków bawarskich i nie tylko rezerwowych – poza już wymienionymi jeszcze 2, 5, 6, 8, 18, 19, 22, 49, 118 nie licząc fizylierów, pionierów itd, a daty śmierci sięgają 30 czerwca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s