Dąbrowa Tarnawacka – cmentarz wojskowy

Cmentarz wojskowy w Dąbrowie Tarnawackiej, położony bezpośrednio przy głównej drodze Zamość – Tomaszów Lubelski, zaraz na skraju lasy wyjeżdżając z Tarnawatki Tartak w kierunku Tomaszowa Lubelskiego.

Z informacji zamieszczonej przed cmentarzem wynika że powstał on w czasie I wojny światowej. Informacja nie podaje rozmieszczenia mogił z I i II wojny. Wspomina jedynie o nieznanej liczbie pochowanych szacowanych na około 300 osób, nie określono również czy to są osoby z obu wojen czy tylko osoby poległe w I bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.

Cmentarz w kształcie litery L na każdym ramieniu posiada 3 zbiorowe mogiły.  Po środki wzniesiony kopiec z drewnianym krzyżem.  Na terenie cmentarza znajdują się jeszcze 2 pojedyncze mogiły a przed wejściem, poza ogrodzeniem, jeszcze jedna.

Przy jednym z ramion „L”  stoi tablica z wymienionymi poległymi osobami w czasie walk o Tomaszów Lubelski, Wymieniono 12 osób w  tym 4 nieznane.

Treść z obu tablic:

Tablica I

Wrzesień 1939

I bitwa pod Tomaszowem Lubelskim

17 IX – 20 IX 1939 r

Cmentarz wojskowy w Dąbrowie Tarnawackiej

Cmentarz powstał podczas I wojny światowej, po 1915 roku. W 1939 roku zostali na nim pochowani żołnierze, którzy zginęli podczas pierwszej bitwy o Tomaszów Lubelski, w  dniach 17-20 września. Liczba pochowanych jest nieznana, szacuje się, że jest to około 300 osób, żołnierzy i oficerów, w większości z 73 PP (Pułku Piechoty) z Katowic oraz jednostek z nim współpracujących m.in. z 23 Pułku Artylerii Lekkiej. Jednostki te, wchodziły w skład śląskiej 23 DP, którą dowodził płk Władysław Powierza. Dowódcą 73 PP z Katowic był ppłk Piotr Sosialuk a 23 pułku artylerii lekkiej ppłk Władysław Ryłko.

19 i 20 września, pułki weszły do walki z lasu w Zielonem w kierunku Szarowoli, kilkakrotnie ze zmiennym szczęściem nacierały na pozycje nieprzyjaciela, obsadzone przez oddziały 4 dywizji lekkiej. Po opanowaniu wzgórza 318 i lasów w Dąbrowie, poszczególne jednostki doszły do trasy Zamość -Tomaszów lub., a nawet opanowały północną część Sabaudii. Niestety, ok godz. 9 rano 20 września, jednostki polskie dostały się pod silny krzyżowy ogień prowadzony przez czołgi  i wozy bojowe z kierunku Tarnawatki (niemiecka 23 dywizja pancerna) oraz kierunku Tomaszowa Lub. (niemiecka 4 dywizja lekka) wskutek czego natarcie utknęło. Na polu bitwy polegli m.in. d-ca I batalionu mjr Stanisław Woźniakowski, d-ca I kompanii kpt Zygmunt Krasnopolski, oraz służący w 23 PAL ppor Jerzy Cott, Łączne straty wyniosły ok 60% stanów wyjściowych. Był to koniec bohaterskiego szlaku bojowego 73 PP i 23 PAL w wojnie obronnej 1939 roku.

Cześć ich pamięci.

Tablica II

Groby żołnierzy polskich poległych w Dąbrowie Tomaszowskiej w dniu 20 IX1939 r w bitwie z Niemcami na 5 km. od Tomaszowa Lub.

Polegli na polu chwały

Teodor Fichna z Katowic

Ernest Mulla zx Katowic

Nieznany

Jan Mrozik  ur. 1905 r z Lublina

plutonowy Stanisław ur 1905 r ze Szczękowa

Nieznany

Ludwik Sterczuk ur 1914

NIeznany

Nieznany

Piotr Prazuch ur 1914 z Tarnowa

St. Gwóźdź ur. 1917 23 PAL

Wincenty Wejman ur. 1919 r z Bedzina

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s