Płazów – cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej

Przypomniało mi się że kilka lat temu zrobiłem jesienne zdjęcie z cerkwią w Płazowie. Niewiele myśląc wchodzę na bloga i okazuje się że tej cerkwi tu nie ma.  Nie wiem czy nigdy nie powstał wpis czy może go niechcąco  usunąłem.

Więc wracam do zdjęć z jesieni 2010 roku nie ma ich dużo, podobnie jest też z jakością. Gdybym je robił teraz pewnie wyglądały by troszeczkę inaczej, jednak jakiegoś szczególnego progresu w jakości nie widać.

Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, to chyba jedna z młodszych cerkwi, jakie udało mi się odwiedzić na Roztoczu. Umiejscowiona jest w centrum miejscowości, delikatnie z boku głównej drogi Lubaczów – Jarosław. Doskonale widoczna wiec przeoczyć jej nie można. Widać już na niej tak zwany ząb czasu. Głównie nie służy jej wilgoć, choć wybudowana jest na delikatnym wzniesieniu wiec wody gruntowe nie powinne być większym problemem, raczej większym jest orynnowanie i woda opadowa. Na pewno największym problemem jest brak pomysłu na zagospodarowanie tego obiektu. Stoi opuszczona i powoli niszczeje, a nic tak nie rujnuje jak bezużyteczność.

Murowana cerkiew powstała 1936 roku w miejscu swojej drewnianej poprzedniczki z 1728 roku. Nie służyła długo swoim parafianom, zamknięta została w 1947 roku, po wysiedleniach ludności ukraińskiej w ramach akcji „Wisła”. Na placu zachowały się jeszcze 2 krzyże, z całkiem czytelnymi inskrypcjami. Jeden kamienny z czasów początkowej kamieniarki brusnieńskiej z 1734 roku, drugi z 1871 na grobie proboszcza J.J. Noronowicza.

Cerkiew jakiś czas w latach 50 XX w. pełniła rolę magazynu, tak jak to często bywało za rządów komunistycznych.

Przez cały ten czas, do dziś stoi nieużytkowana. Gdyby nie to że ktoś stara się dbać o nią, świadczy o tym stan zakrzaczenia i zamknięte otwory drzwi, czy ilość szyb,  to pewnie była by już zdewastowana do tego stopnia że była by ruiną. Nie wiem kto o nią dba, czy ludność okoliczna poczuwa się do obowiązku, czy może lokalne władze. Grunt że istnieje ta minimalna opieka i dobrze by było tą pomoc rozwinąć choćby poprzez zagospodarowanie obiektu nie koniecznie na cele religijne. By nie podzieliła losu wielu innych, już dziś zapomnianych.

2 uwagi do wpisu “Płazów – cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej

  1. Witam, dzięki za wpis 😉
    Wiem że i zdjęcia i wpis ma masę ułomności. Po prostu zabrakło mi tego obiektu, więc dorzuciłem go mimo ewidentnych braków

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s