Żarki – ruiny kościoła pod wezwaniem świętego Stanisława

Żarki w województwie śląskim, powiat myczkowski.

Wędrując po jurze krakowsko-częstochowskiej, prawie na pewno trafi się jakaś trasa w okolicy Żarek. Od południowo wschodniej strony przed Żarkami zaraz przy dość ruchliwej drodze znajdują się malutkie ruiny kościoła. Zadbane miejsce, gdzie spokojnie można się zatrzymać i chwilkę odetchnąć, porozglądać się po okolicy. Jest gdzie zaparkować, spokojnie usiąść. Geologicznie jest to dość ciekawe miejsce, leżące na samej krawędzi twardej Jury Górnej. W kierunku południowo-zachodnim, rozpościera się już pradolina Warty, wycięta mułowcach i miękkich iłach Jury Środkowej, wyróżniając się znacznym obniżeniem terenu.

Przy ruinach kościółka oczywiście znajduje się informacja o obiekcie w bardzo przyjemny i zwięzły sposób syntetyzująca co udało się na temat tego miejsca ustalić.

„Kościół p.w. św. Stanisława, biskupa -męczennika, zbudowany został przed 1782 rokiem z łamanego kamienia wapiennego, na wzgórzu Laskowiec, w miejscu starej drewnianej kaplicy, gdzie – jak głosi podanie – położona była też ówczesna osada Żarki. Obiekt wzmiankowany był w 1595, 1748, 1763 roku. jako przydrożna drewniana kaplica, przy ważnym trakcie handlowym prowadzącym z Krakowa do Częstochowy. Od połowy XIX wieku kościół był już w ruinie.

Ten niewielki, orientowany, jednonawowy obiekt był otynkowany wewnątrz posiadał pokaźne wieloboczne zamknięte prezbiterium (XVIII-wieczne odbicie gotyku), trzy ołtarze, dwa wejścia: główne od zachodu, zamknięte półkoliście , drugie od północy – z łukiem koszowym, trzy-cztery okna. Nawę prawdopodobnie przykrywał dwuspadowy , a prezbiterium wielospadowy, niższy dach , kryty gontem, Przy kościele znajdował się cmentarz grzebalny.

W latach1982-1983, dzięki Towarzystwu Przyjaciół Żarek, kościół został odgruzowany, ponadto przeprowadzono badania archeologiczne, w wyniku których odkryto pochówki datowane na drugą połowę XV wieku. W 1989 roku dokończono prace, wypełniając ubytki murów i zabezpieczając ich koronę.

Pochodzenie kościoła wiąże się z być może z wcześniejszym kultowym przeznaczeniem tego wzgórza, a później z miejscem grzebalnym. Ludowe podanie mówi też, że świątynie ufundował bogaty rycerz , jako wotum za szczęśliwy powrót z wyprawy wojennej. 

Tekst opracowali uczniowie z Zespołu Szkół w Żarkach pod kierunkiem  mgr Beaty Placek i redaktora Wojciecha Mszycy

Oznaczanie obiektów sakralnych finansowane przez Urząd Miasta i Gminy Żarki oraz miłośników gminy Żarki”

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Żarki – ruiny kościoła pod wezwaniem świętego Stanisława

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s