Pas przesłaniania – Dubiki

18. PPK(m) Dubiki, (06-OLP-07 -numeracja kriepost.org)

GPS: E: 50º 10’ 42,318″ E: 23º 2′ 58,26″

Pomiędzy Futorami a Oleszycami w połowie drogi znajduje się dziwne miejsce. W pobliżu przysiółka Dubiki.Jest to kilkadziesiąt hektarów „lasu” w którym znajduje się wysypisko śmieci dla gminy Oleszyce. Dojeżdżamy do niego wygodną asfaltową drogą. Schron znajduje się za tylną ścianą wysypiska, oddalony od płotu kilkadziesiąt metrów. By nie przedzierać się przez krzaki warto pójść dalej już leśną drogą i przejść przez gospodarstwo, wejść za nim do lasu. Tą drogą iść aż do zauważalnego obniżenia terenu i mokradeł.  Kształt skarp wskazywał by że mogą to być rowy przeciwczołgowe, ale kto by je kopał w tak podmokłym terenie, dodatkowo jak się troszkę tam pokluczy to ma się wrażenie jak by ten teren składał się z dwóch rowów przeciwczołgowych,  lub ewentualnie coś tu było robione już po wojnie, co jest bardzo możliwe, ale o tym za chwilę.  Gdy dojdziemy do wspomnianego rowu, to odbijamy w lewą stronę i trzeba się troszeczkę poprzedzierać przez okoliczne krzaki, niezbyt przyjemnego lasu. Mniej więcej około 50 metrów od krawędzi lasu znajduje się schron.

Jest to zwykły schron polowy do ognia bocznego uzbrojony miał być w 1 ciężki karabin maszynowy i 3 osobową obsługę. Chyba ze względu na jego miejsce położenia śmieci w nim nie ma. Schron nie został ukończony, resztki szalunku znajdują się we wnękach technologicznych jak również w otworze wentylacyjnym.

Niestety jakosć zdjeć bardzo kiepska

 

W prawdzie w tym „lasku” znajdują się 2 schrony, to opis terenu zamieszczę tylko tutaj.  Cały teren porośnięty jest krzakami, znajdują się między nimi 2 gospodarstwa, dość specyficzne. Duża część terenu jest tak jak by przekopana, wszędzie przechodzą poprzeczne bruzdy obecnie całość jest dość podmokła, zwłaszcza młodniki położone niżej. Dodatkowo dziwi usytuowanie wysypiska śmieci gdzie przesiąkanie do wód gruntowych musi być bardzo duże.  Niedaleko wspomnianej drogi trafiłem na betonową zabezpieczoną studnię, w kilku miejscach trafiłem na podobne płyty ale czy były w nich studnie, nie wiem. Przedzierając się przez młodniki w kierunku Futorów by dotrzeć do jednego z miejsc które chciałem sprawdzić natknąłem się na dość dużą kupę betonu, w pierwszej chwili myślałem że to może coś z nieznanych pozostałości wojennych, jednak okazało się to wmiarę współczesnym zapomnianym wysypiskiem betonowych elementów. Niestety do celu, który chiałem sprawdzić dojść sie nie dało ze względu na zbyt wyokie wody gruntowe i roztopowe.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Pas przesłaniania – Dubiki

  1. Pingback: Pas Przesłaniania, Rawsko Ruski rejon Umocniony |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s