Oleszyce cerkiew

Cerkiew w Oleszycach, to obiekt do którego podchodziłem podobnie jak do cerkwi w Dachnowie.  Zawsze odkładany na później, na drogę powrotną jak wystarczy czasu i tak przez kilka lat.  Lutowy pochmurny dzień nie za bardzo sprzyjał takim wycieczkom jednak decyzja zapadła i przystanek pod cerkwią stał się faktem.

Cerkiew stoi na ogrodzonym placu, dość zadbanym. Znajduje się tu tylko kilka wiekowych drzew i pustka wokół, co potęguje jeszcze bardziej wrażenie wielkości budynku. Brak jakichkolwiek krzyży czy nagrobków. Przy tak starej cerkwi prawie na pewno istniały pochówki, znikły z biegiem czasu lub w ferworze porządków zostały usunięte tak jak to się często dzieje. Cerkiew wybudowana na kształcie krzyża z jedną kopuła postawioną na ośmiobocznym wysokim tamburze. Powstała w 1809 roku pod wezwaniem świętego Onufrego. W 1901 została przebudowana. Po wysiedleniach ludności ukraińskiej, cerkiew utraciła status świątyni, przez krótki czas pełniła rolę magazynu, po tym czasie pozostaje cały czas opuszczona. Nie udało mi się oglądnąć cerkwi wewnątrz, ze zdjęć jakie widziałem z wnętrz to niewiele pozostało jeśli chodzi o malowidła i wyposażenie. Obecnie kopuła i cały tambur obity jest blachą

Na murze umieszczona jest informacja o zamiarach zabezpieczenia obiektu przed dalsza dewastacją i niszczeniem. Może znajdzie się pomysł na bardziej godne, kulturalne wykorzystanie obiektu który znajduje się prawie w centrum miejscowości. Przykładem może tu być np cerkiew w Narolu – Krupcu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s