Pas przesłaniania – Zabiała

To trzeci i ostatni mi znany schron w trójkącie Oleszyce – Stare Oleszyce – Zabiała. W odróżnieniu od dwu poprzednich, ten znajduje się w lesie, co znacznie utrudnia odnalezienie go.
Mijając ostatnie zabudowania znajdujące się na linii lasu spotkałem lekko nieświeżego gościa który mocno zainteresował się po co późnym popołudniem pcham się do lasu z plecakiem. Po krótkiej rozmowie wytłumaczył mi jak schron znaleźć. ” Cały czas prosto do rowu, potem wzdłuż rowu do rzeki. Po drugiej stronie rzeki jest schron, ale pan tam nie przejdziesz przez rzekę, musisz poszukać przejścia”. Ogólnie rzecz biorąc wszystko się zgadzało,  do rowu, następnie w lewo  do …. no właśnie. W połowie lutego po roztopach, cały teren zamienił się w podmokłe bagnisko. Próbując lekko bokiem przejść je po jakimś czasie dotarłem do rzeczki, Przejście jej nie nastręczało trudności, gorzej było później. Teren za rzeczką był zdecydowanie bardziej podmokły, a schronu jak nie widać tak nie widać. Wróciłem do punktu wyjścia nad rzekę.  Tym razem skorzystałem z techniki  i możliwości przetestowania nawigacji w telefonie. Nie lubię iść na łatwiznę, wolę sam powoli wyszukiwać, ale ze względu na brak czasu przyśpieszyłem poszukiwania. Namiary GPS miałem wcześniej spisane. Po około półgodzinnym brodzeniu  i przejrzeniu okolic wskazywanych przez GPS zwątpiłem, winę zwaliłem na komórkowy GPS jako zbyt niedokładny. Wróciłem jeszcze raz w to samo miejsce nad rzeką z myślą powrotu. Zacząłem przyglądać się jeszcze raz terenowi i doszedłem do wniosku że spróbuję jeszcze raz ale zdecydowanie dalej od rzeki, bo kto by postawił schron w tak podmokłym terenie.  Tym razem sukces. Wystarczy przejść rzekę i iść cały czas prosto tak jak prowadził rów na poprzednim brzegu. Namiary GPS, podane przez telefon troszkę różniły się od tych co posiadałem.

23. PPK(mp) Zabiała, (06-OLP-01 -numeracja kriepost.org)

GPS: E: 50º 11’ 9,819 ″ E: 22º 57′ 37,68″

Jednoizbowy schron z przelotnią do ognia bocznego uzbrojony miał być w 1 ckm na podstawie polowej. Schron częściowo zalany wodami gruntowymi. Zewnętrznie sprawiał wrażenie ja by był większy niż typowe PPK(mp), ale to tylko chyba moje wrażenie. Schron był zamurowany i połowa zamurowania wejścia jeszcze istnieje, skutecznie zatrzymując większą ilość wody w środku.

 

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Pas przesłaniania – Zabiała

  1. Pingback: Pas Przesłaniania, Rawsko Ruski rejon Umocniony |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s