Krynice – Pałac Lipczyńskich

Nazwa miejscowości Krynice pochodzi od okolicznych rozlewisk jakie otaczają miejscowość, są to pozostałości po pradawnym potężnym rozlewisku które tu sie znajdowało. Pozostały po nim okoliczne podmokłe tereny bagienne i zalew wykorzystywany głównie przez wędkarzy a w sezonie letnim również przez ożaglowanych lub wiosłolubnych turystów. Wieś Krynice datowana na XV wiek,dość często zmieniała właścicieli. Na jednym ze wzgórz krynickich w XIX wieku powstał dwór. Przedostatni właściciele Głogowscy, którzy w miejscu wcześniejszego dworu wznieśli, lub przebudowali istniejący dwór na wzór klasycystyczny. Został on otoczony parkiem po którym pozostało tylko kilka dość okazałych dębów znajdujących się najbliższym otoczeniu ruin. Kolejnym właścicielem był Grzegorz Lipczyński, który to wyremontował dwór i wydzielił część posiadłości pod budowę kościoła.

Kościołem stał się drewniany obiekt przeniesiony w 1920 roku z Horyszowa Polskiego. (Kościół powstał w 1901-1903 roku dla wiernych Z Horyszowa Polskiego, jednak nigdy nie został tam złożony do końca). Następnie całość została sprzedana parafii Krynice. )
Ilość informacji na temat tego pałacyku, dworu jest niezmiernie skromna, choć czas to nieodległy kiedy jeszcze budynek funkcjonował, nie trafiłem na zdjęcia by był w całości, a takowe przecież muszą istnieć u lokalnej ludności.
W powojennych czasach dwór pełnił rolę szkoły, ośrodka zdrowia i apteki. Po po wybudowaniu nowego ośrodka dwór stał się świetlicą i klubem rolnika. 1975 roku obiekt został ostatecznej opuszczony. Dwór sukcesywnie dewastowany, stał się w bardzo krótkim czasie ruiną. Obecnie są to bardzo kiepsko zabezpieczone ruiny, (jedyne zabezpieczenie to ogrodzenie go siatką drucianą). Zarośla dość skutecznie blokują dojście i oglądnięcie pozostałości, a silnie nadwyrężone pozostałości murów z drobnymi resztkami sklepień pomiędzy kondygnacjami zachowanych w kilku miejscach, grożą zawaleniem. Całkowity brak dachu i stropów wewnętrznych. Budowla o prostokątnej bryle była najprawdopodobniej dwukondygnacyjna, być może dodatkowo podpiwniczona tyle widać od strony zachodniej, wschodnia strona z wyższym nasypem sugeruje że piwnic mogło jednak nie być, a dolna kondygnacja jest po prostu wysoką suteryną.
Całe wzgórze jest dość mocno zadrzewione i zasiedlone przez lokalne wronowate ptaki, które w ogromnych ilościach przesiaduje na okolicznych drzewach. Przebywając tu ciągle słyszy się i widzi krążące ptactwo.

9 uwag do wpisu “Krynice – Pałac Lipczyńskich

 1. Babcia opowiadała mi, że dwór był bardzo okazały i zadbany. Ona chodziła tam „na służbę” jako młoda dziewczyna. Opowiadała, że po parku chodziły z dziećmi nauczycielki i uczyły je angielskiego… Podobno spadkobiercy Lipczyńskich żyją gdzieś w Stanach….

 2. Serdecznie dziękuję, za słowa i odwiedziny. Może zachowało się jakieś zdjęcie z czasów świetności dworu? Nieraz nie zwraca się uwagi co leży w naszych starych albumach ;), a chwilami mogą to być jedyne obrazy jakie jeszcze możemy zobaczyć.
  Gorąco pozdrawiam

 3. Szanowna Pani, bardzo zainteresowało mnie Pani wspomnienie na temat Lipczyńskich. Badam losy wojenne ludzi z tych okolic, czy dałoby się coś więcej przypomnieć? A może w kręgu Pani Rodziny jest ktoś, kto coś więcej wie na ten temat ? Czy babcia Pani była mieszkanką Krynic?

 4. Posiadam sporo zdjęć pałacu i jego mieszkańców z okresu przedwojennego i okupacji.

 5. Serdecznie dziękuję za informację. Ze względu na ograniczenia bloga jak i prawa autorskie do zdjęć i wizerunku staram się jak najmniej zdjęć zamieszczać nie swoich. Jednak obrazy jak wyglądał pałac bardzo chętnie zamieszczę, tym bardziej że bardzo mało jest ogólnodostępnych informacji.
  Pozdrawiam

 6. Witam serdecznie,
  Bardzo proszę o kontakt z pana Jerzego Zielińskiego
  Beata Gałan

 7. Szanowni Panstwo,
  Jestem prawnuczka Grzegorza Lipczynskiego. Zalezy mi na pamieci o dworze i ludziach w nim mieszkajacych. Prosze o kontakt pana Jerzego Zielinskiego, sklsk, i pania Beatę Galan na adres: (edytowane: proszę o o kontakt na blogu),
  Dziekuje, Pozdrawiam M.L.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s