Zamość – prawosławna cerkiew pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy

Historia wyznania prawosławnego związanego  z Zamościem sięga XVI wieku, kiedy to greccy kupcy otrzymali zgodę od Jana Zamojskiego na wybudowanie prawosławnej świątyni. Losy wyznania prawosławnego, tak jak i świątynie przechodziły różne koleje. Budynki przechodziły z rąk do rąk, zmieniały się wyznania, zmieniały się świątynie. Historia długa i nie do opisana w tak krótkim wpisie. W tym przypadku historyczne podwaliny ma tu tylko miejsce i groby jakie tu kiedyś się znajdowały.

Na prawosławnym cmentarzu znajdowała się kiedyś drewniana kaplica cmentarna, tak jak i sam cmentarz, podupadła i została rozebrana. Na długie lata całość popadło w zapomnienie. Obecnie na terenie tym postawiono na nowo małą jednokopułową cerkiewkę murowaną pod wezwaniem świętego Mikołaja Cudotwórcy oraz murowaną dzwonnicę, która jest równocześnie cmentarną bramą. W 1992 cerkiew została konsekrowana.

W linku zachowane zdjęcie poprzedniczki rozebranej w 1935 roku – http://fotopolska.eu/122727,foto.html

Najstarszymi elementami są tu tak naprawę groby, groby po których nie ma śladu. Całość terenu została idealnie wysprzątana, splantowana, podzielona na kwatery i obecnie trwają w równych rządkach jeden przy drugim współczesne pochówki prawosławne jak i rzymskokatolickie. Zamiast drobnych kamiennych śladów oszczędzonych przez czas, rozsianych po całym terenie cmentarza, będących znakiem mienionych czasów mamy niestety granitowe, marmurowe nagrobki.

Wokół cerkiewki zebrano w pięknym sztucznym lapidarium to co ocalało i udało się wydobyć z ziemi podczas zakładania nowego cmentarza. Krzyże, płyty zostały bardzo ładnie odnowione, prezentują idealnie kunszt kamieniarski tworzących je rzemieślników. Z informacji na jakie natrafiłem, eksponowane pomniki należały głównie do prawosławnych duchownych oraz rosyjskich wysokiej rangi wojskowych. Nie wczytywałem się w napisy, a szkoda.

Na pewno szkoda że te piękne pomniki nie stoją w miejscach w których zostały postawione właścicielowi a zebrano je w takie sztuczne „coś”. Na pewno wtedy nie były by tak ładnie wyeksponowane i łatwe do oglądnięcia, odnalezienia, jednak  pomnik, płyta czy krzyż powinien stać miejscu gdzie i właściciel jego spoczął.  Teren na tyle szybko się zabudowuje że chyba bardzo szybko całość zniknie wśród marmurowo-granitowych płyt masowej produkcji i ciężko będzie coś innego dostrzec.

 

Jedna uwaga do wpisu “Zamość – prawosławna cerkiew pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy

  1. Fantastyczne te nagrobki. Również nie lubię lapidariów, ale jeśli to był jedyny możliwy pomysł gdyż inaczej byłyby zniszczone to czemu nie. Ciekawy kontrast – na pierwszym planie nagrobki, na drugim wieżowce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s