Punkt Oporu Kobylnica Ruska, pozycja tyłowa

Pozycja tyłowa, punkt oporu Kobylnica Ruska to trzeci punkt po p.o. Duńkowice i p.o. Kalników licząc od południowej strony Rawsko Ruskiego Rejonu Umocnionego. Dalej na północny wchód znajduje się punkt oporu p.o. Huta Kryształowa a na północ i północy zachód sieć pojedynczych schronów polowych pasa przesłaniania.

Ciężko tu mówić o punkcie oporu jeśli tak naprawdę składa się on z dwóch schronów. Jeden to schron obserwacyjny który broniony był tylko jednym karabinem obrony wejścia i drugi już zdecydowanie bojowy, schron do ognia czołowego uzbrojony w 3 zestawy NPS-3, (forteczne zestawy dla ckm maxim), 1. rkm obrony bliskiej, i 1 rkm obrony wejścia, (rkm Diegtariew DT).

po-kobylnica

Jeśli powstał schron obserwacyjny to na pewno nie dla potrzeb jednego schronu bojowego. W okolicy na polach, bo to jest widoczne, znajduje się kilka różnego rodzaju kęp krzaków, drzew. Po rozmowach z mieszkańcami, mieszkańcy wskazali 2 pewne punkty w których Rosjanie kopali pod fundamenty, (W-1 i W-2). Jeden wykop jeszcze istnieje i jest znacznych rozmiarów, drugi pewny, został kilka lat temu zniesiony by wyrównać pole. Pozostałe punkty nie dają już takiej pewności. 2 miejsca bardzo blisko siebie są dyskusyjne, jedne osoby twierdzą że tylko w jednym z nich sowieci kopali, inni że oba. Podobnie ma się też sytuacja z wykopem w centrum miejscowości. Jedna z osób zasugerowała że taki wykop znajduje się ale, obecnie jest to poszerzony zbiornik wodny. Poza tymi wskazanymi, naniesionymi na mapkę, w okolicy znajduje się jeszcze kilka takich miejsc, które wskazywały by że punkt ten mógł być zdecydowanie bardziej rozbudowany. Jednak pewności nie ma żadnej.

Widok ze schronu obserwacyjnego

NP-02 06-KB-02

GPS: N:50°1’38,25″ E:23°3’58,74″

Schron obserwacyjny składający się z dwóch izb obserwacyjnych z peryskopami i jedną strzelnica obrony wejścia. Schron dość mocno wkopany w ziemię dodatkowo bardzo mocno zarośnięty co utrudnia podejście. By łatwiej trafić warto zwrócić uwagę na ambonę myśliwską która to stoi zaraz przy schronie. Schron nieukończony, w otworach technicznych pozostałość po szalunkach.

PDOT 06-KB-01

GPS: N: 50°1’46,04 E: 23° 4’12,21″

Jednokondygnacyjny schron do ognia czołowego PDOT. Schron uzbrojony w 3 zestawy NPS-3, obsadzone opancerzenia. Rkm obrony bliskiej i rkm obrony wejścia. Schron nieukończony, w otworach technicznych pozostałość po szalunkach. Schron wyposażony w zbiorniki łusek pod podłogą, dla NPS-3 (liczone od wejścia z godnie z ruchem wskazówek zegara) 1 i 2 wspólny, dla NPS-3 -3 oddzielny, jedną studnię oraz wyjście awaryjne wyprowadzone pod strzelnicą obrony bliskiej.
Duże pomieszczenie ze strzelnicą obrony bliskiej, najprawdopodobniej miało posiadać ścianki działowe i dzielić się chyba na 3 pomieszczenia, brak śladów by kiedykolwiek powstały, brak drutów zbrojeniowych, Ścianki kotwiczone miały być we wnękach ściennych.

Jeden ze wspomnianych wcześniej wykopów, który to sukcesywnie jest zasypywany i wyrównywany, pewnie zniknie tak jak jego najbliższy sąsiad, obecnie widoczny już jako odrobinę bardziej przeschnięty kawałek równiutkiego pola.

W-1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s