Miękisz Nowy – cerkwisko

Nazwę Miękisz kojarzyłem z cerkwią, więc przejeżdżając przez miejscowość postanowiłem ją oglądnąć. Przyuważyłem za boiskiem teren który mógłby być terenem cerkiewnym, przynajmniej tak wyglądał. Okazało się że jest to zanikający już cmentarz i teren po nieistniejącej już cerkwi, cerkwisko. Jak się okazało pomyliłem Miękisz Stary z Miękiszem Nowym. Jeszcze istniejąca ruina drewnianej cerkwi znajduje się w Miękiszu Starym.

Dzięki tej pomyłce odwiedziłem cerkwisko, troszkę inne niż te, jakie do tej pory udało mi się oglądnąć, a szukając informacji trafiłem  na ciekawą stronę opisującą historię tej miejscowości. Polecam do przeczytania – http://www.adarop.republika.pl/index.html .

Parafia greckokatolicka w Miękiszu Nowym powstała na podstawie dokumentu erekcyjnego z dnia 27 lutego 1753 roku z inicjatywy księcia Adama Czartoryskiego. Na otaczającym ją cmentarzu zachowały się jeszcze pomniki nagrobne. Z napisów na pomnikach można wywnioskować okres działalności cmentarza, grzebano tu zmarłych w latach 1872 – 1940. Znajduje się tu również kilka znacznie młodszych pomników, nagrobków. Wspomniałem że cerkwisko to różni się od tych, jakie udało mi się oglądnąć, Różnica polega na tym że zdecydowanie rzadziej w pisowni występuje tu cyrylica a zdecydowanie więcej jest polskojęzycznej pisowni. Gdy szukałem informacji, trafiłem też na zdjęcia cmentarza i miejsca ogrodzonego metalowym płotkiem, teren ten był pusty beż żadnych nagrobków. Obecnie znajduje się w jego obrębie kilka sztuk, chyba tych najbardziej charakterystycznych. Być może w ten sposób powstało sztuczne lapidarium skupiające najciekawsze nagrobki cmentarza.

Drewniana cerkiew powstała w 1809 roku, nie znalazłem informacji pod jakim wezwaniem występowała. Nie znam też daty kiedy cerkiew zniknęła z cerkwiska. Parafia najprawdopodobniej została rozwiązana  zaraz po wojnie i przypadło to na okres przesiedleń ludności ukraińskiej w ramach akcji Wisła, Samą cerkiew rozebrano najprawdopodobniej zaraz po tym, czyli około roku 1949. Przed wejściem na teren stoją jeszcze dwa nie do końca kompletne drewniane krzyże, jednak nie udało mi się odczytać napisów z jego ramion.

Jedna uwaga do wpisu “Miękisz Nowy – cerkwisko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s