Punkt Oporu Kalników

Prawdopodobnie tu przebiegała granica pomiędzy sąsiadującymi ze sobą rejonami umocnionymi rosyjskich fortyfikacji z 1941 roku, zwanymi później Linią Mołotowa. Rawsko – Ruskim Rejonem Umocnionym i Przemyskim Rejonem Umocnionym, choć ja bardziej skłaniałbym się ku wersji, że ten punkt przynależał już do Przemyskiego Rejonu Umocnionego. Przypuszczalnie analiza planowanego obsadzenia jednostek wojskowych rozwiała by te wątpliwości co do przynależności do konkretnego rejonu umocnionego.

po Kalników

Na dzień dzisiejszy częściej podawana jest jednak przynależność punktu oporu Kalników do Rawsko – Ruskiego Rejonu Umocnionego. Jest to najdalej na południe wysunięty punkt oporu, znajdujący się już poniżej drogi prowadzącej do Korczowej oraz granicy państwowej. Składa się obecnie z  dwóch schronów jednokondygnacyjnych. Tego typu punkty oporu projektowane były najczęściej z kilkunastu schronów, Ile było planowane tutaj na dzień dzisiejszy nie wiadomo. Kriepost.org oznacza w tym terenie jeszcze jeden potwierdzony wykop pod budowę dużego schronu, który został już zniesiony i praktycznie ślad po nim został zatarty. Cały punkt nie brał udziału w walkach, oba schrony pomimo montażu opancerzeń do zasadniczego uzbrojenia nie zostały ukończone. W otworach technologicznych pozostały jeszcze elementy szalunków, więc osprzęt nigdy nie został zamontowany. Schrony nieuszkodzone jednak jeden ze schronów, ten do ognia bocznego bardzo mocno zaśmiecony.


PPK -01 (06-KL-01), półkaponiera broni maszynowej

GPS: N 49° 55′ 9,726 E: 23° 2′ 1,55

Schron ten odwiedziłem jako drugi  w tym punkcie. Łatwy do odnalezienia, znajduje się na tyłach gospodarstw,  prowadzi do niego bardzo wygodna ścieżka  na wprost schronu. Jest to jednokondygnacyjny schron do ognia bocznego. Wyposażony był w zbiorniki gromadzące odpady pod kondygnacją. Uzbrojony był w 2 zestawy NPS-3, rkm obrony bliskiej i rkm obrony wejścia. Oba opancerzenia NPS-3 zostały zamontowane i przetrwały do naszych czasów. Schron posiadał obsyp ziemny, który jak widać po śladach na ścianach jest systematycznie usuwany i chyba w bardzo niedługim czasie zniknie całkowicie. Umożliwia to przyjrzeniu się wszystkim otworom technologicznym w schronie. Szkoda że ciężko porównać je z otworami wewnątrz ze względu na dość dużą ilość śmieci zalegającą wewnątrz. Sądząc po opakowaniu w otworze strzelnicy obrony wejścia są to prezenty od św. Mikołaja.


PDOT-2 (06-KL-02) kazamata broni maszynowej

GPS:N 49° 55’5,343 E:23° 02′ 44,860

Idąc od poprzedniego schronu cały czas na wschód, (później polną drogą), trafimy za małym zagajnikiem na kolejny schron, oznaczony dobrze rzucającą się w oczy amboną myśliwską. Jest to jednokondygnacyjny schron do ognia czołowego wyposażony w zbiorniki technologiczne pod kondygnacją. Uzbrojony miał być w 3 zestawy NPS-3, rkm obrony bliskiej i rkm obrony wejścia. Pod izbami bojowymi znajdują się zbiorniki gromadzące łuski, dla NPS-3 nr 1 oddzielny zbiornik, dla NPS-3 nr 2 i 3 wspólny zbiornik. (izby bojowe numerowane zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Pomieszczenie ze strzelnicą obrony bliskiej i wyjściem awaryjnym, najprawdopodobniej miało być podzielone na kilka pomieszczeń ściankami działowymi które nigdy nie powstały, obecnie jest to dość ciekawe pomieszczenie, duże, dodatkowo umożliwiające oglądnięcie nieukończonego zbiornika, jak również wyjścia awaryjnego.


Ze względu na brak czasu i  informację że wykop naniesiony na mapkę został zniesiony, pominąłem go.
W-1 (06-KL-W1)

GPS: N: 49 55′ 9,280 E: 23 02′ 33,118

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s