Żmijowiska – cerkiew

Z Wielkich Oczu do Żmijowisk i później do Woli Żmijowskiej dojeżdżamy świeżo położonym asfaltem, wiec droga jest bardzo przyjemna, spokojna i zachęca do rowerowych wycieczek, nawet dla tych zaczynających rowerowe przygody na tej części Roztocza.

Prawie 230 letnia, drewniana cerkiew greckokatolicka stoi na uboczu wsi Żmijowiska, otoczona jest niknącym cmentarzykiem, porośniętym rosłymi drzewami i niestety chwastami, krzakami. Stąd do granicy nie odlicza się kilometrów a metry. Granica przebiega zaraz za pobliskim polem, do pasa granicznego jest około 400 metrów.

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Boskiej powstała w  1789 roku, inne źródła podają 1770 rok, Obecnie stoi opuszczona tak jak i otaczający ją cmentarzyk, choć przy niektórych pomnikach widać, że ktoś tu zagląda ale to są zabiegi „punktowe” ograniczone tylko do poszczególnych pomników.  Narożniki cerkwi wsparte są na bardzo solidnych dużych głazach. dzwonnica niestety nie przetrwała i została rozebrana. Cerkiew przechodziła  dwie przebudowy w 1886 i 1930 roku. Od roku 1947, po wysiedleniach ludności ukraińskiej obiekt stoi opuszczony. . Z wyposażenia cerkwi prawie nic nie zostało, podobnie jest również z malowidłami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s