Dołhobyczów – cerkiew

Pierwszą drewnianą cerkiew prawosławną, nieistniejącą już, wzniesiono przed 1472 rokiem. W 1875 roku parafia przymusowo została wcielona do prawosławnej eparchi chełmsko – warszawskiej w ramach likwidacji unickiej diecezji chełmskiej. Ostatnia cerkiew stojąca na starym cerkwisku, znajdującym się nieopodal na wzniesieniu po drugiej stronie drogi, została rozebrana ze względu na jej zły stan, istnieją również informacje że ostatnia drewniana cerkiew spłonęła  początku XX wieku. Obecna świątynia pod wezwaniem Symeona Stołpnika powstała zaraz po spłonięciu poprzedniczki, lata budowy nie są  do końca jasne i różne źródła podają różne okresy od 1900 do 1910 roku. Informacja przekazana w komentarzu wskazuje na rok 1904.

W okresie międzywojennym, mimo że cerkiew już istniała nie otrzymała zgody na działalność i udostępniona została wiernym najpóźniej w 1923 roku.

Po drugiej wojnie światowej, po wysiedleniu ludności ukraińskiej, przeszła na skarb państwa i systematycznie była dewastowana przez miejscową spółdzielnię samopomoc chłopska, po czym została już jako ruina opuszczona.

W roku 1956 podjęto próby odzyskania cerkwi. Pomimo pozostałej dość dużej grupy wyznawców w okolicy i samym Dołhobyczowie, nie udało się uruchomić świątyni by jak to wspominał okólnik Wydziału Społeczno-Politycznego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, nie szerzyć ukrainizacji.

W 1967 roku kościół prawosławny otrzymał zgodę na wznowienie działalności jednak budynek nie nadawał się już do użytku. Budynek został zabezpieczony w latach 90 i tak doczekał do XXI wieku gdzie w latach 2007-2010 diecezja lubelsko chełmska przeprowadziła generalny remont. Jednak ze względu na zbyt małą liczbę wiernych, nabożeństwa odbywają się nieregularnie.

Świątynia odzyskała swój blask. Wyposażenie – jednorzędowy ikonostas został zrekonstruowany razem z polichromiami w czasie remontu na podstawie zdjęć archiwum we Lwowie, Niestety w czasie naszej wycieczki nie udało nam się zajrzeć do środka, zdjęcia w internecie są bardzo zachęcające. Pojawiają się informacje o cmentarzu przycerkiewnym który otaczał budynek, obecnie śladów żadnych nie znaleźliśmy.

Autorem projekt cerkwi jest Władymir Pokorski, identyczna cerkiew powstała w Tomaszowie Mazowieckim, ( zburzona w ramach rewindykacji cerkwi prawosławnych w II Rzeczpospolitej) i Regałówce (obecnie kościół rzymskokatolicki).

By zrobić zdjęcie cerkwi z oddali, cofnęliśmy się w kierunku centrum, na mały parking po lewej stronie drogi, opodal wzgórka na wprost cerkwi. gdzie natrafiliśmy nieplanowaną ciekawostkę – miejsce na którym stała drewniana poprzedniczka.

4 uwagi do wpisu “Dołhobyczów – cerkiew

 1. el traductor de google
  Desafortunadamente no.
  Traté de llegar a usted, pero el Señor es rechazado de correo electrónico como incorrecta.
  Por favor, póngase en contacto con sklsk (at) wp.pl

 2. 1. Cerkiew drewniana w Dołhobyczowie nie została wzniesiona w 1472 roku, a jedynie została wspomniana w lustracji wsi Dołhobyczów z tego właśnie roku. 2. Na początku XX wieku cerkiew nie spłonęła tylko po wyświęceniu nowej murowanej została najprawdopodobniej rozebrana – w owym czasie była już w bardzo złym stanie. Poza tym nie była to cerkiew wzmiankowana w 1472 roku lecz wybudowana w wieku XVIII na miejscu poprzedniej. 3. Budowę cerkwi zakończono w roku 1904 i w tymże roku została uroczyście wyświęcona – relacje z uroczystości zamieścił Wiesnik Eparchialnyj Warszawsko-Chołmskij z 1904 roku włąśnie.

 3. Witam
  Serdecznie dziękuję za informacje.
  Rzeczywiście niejasno wyraziłem się na temat pierwszych drewnianych cerkwi w Dołhobyczowie. Delikatnie skorygowałem wpis. Nie skupiałem się na tym temacie tutaj, gdyż jest to ujęte w dodatkowym wpisie – https://fotoroztocze.wordpress.com/2014/05/15/dolhobyczow-cerkwisko-cmentarz-hallerczykow/ . W kilku miejscach natknąłem się na informację że ostatnia cerkiew spłonęła, mogło to być powodem jej demontażu gdyż nowa murowana już stała.
  Co do daty powstania obecnej cerkwi, spotkałem się z różnymi źródłami, np wskazywany rok 1900 mógł być rokiem początku budowy. Spotkałem też daty późniejsze i w żadnym przypadku nie miałem pewności która jest prawidłowa.
  Pozdrawiam i dziękuję za informacje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s