Dołhobyczów – cerkwisko, cmentarz Hallerczyków

Zmierzając do odnowionej kilka lat temu dołhobyczowskiej cerkwi, przejechaliśmy w pobliżu parkingu położonego u podnóża wzgórka, położonego prawie na wprost wejścia do cerkwi. Idealne miejsce by ten budynek uwiecznić, wiec po obejrzeniu jej wracamy na parking i krótką przerwę w wycieczce.

Jak informuje tablica, postawiona przy wzgórku, jest to miejsce cmentarza przycekiewnego, cmentarza wojskowego, oraz miejsce w którym pierwotnie stały dołhobyczowskie cerkwie – cerkwisko.

Znajdowały się na nim co najmniej 2 drewniane cerkwie prawosławne, pierwsza wzmiankowana pod koniec XV wieku, 1472 roku i ostatnia z nieistniejących, powstała w 1761 roku, która to ze względu na zły stan techniczny i (lub) pożar  w 1904 roku została rozebrana, lub uprzątnięto w tym roku zgliszcza. Na samym cerkwisku znajdował się również cmentarz użytkowany do końca XIX wieku i następnie został przeniesiony, (podejrzewam że cmentarz raczej został zamknięty i ustanowiony nowy, bez ekshumowania zmarłych).  Na cmentarzu tym nadal dokonywano pochówków, tym razem wojskowych, pochodzących głównie z okresu I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Zgromadzono tu poległych w okolicy Dołhobyczowa, żołnierzy generała Józefa Hallera walczących w wojnie polsko-rosyjskiej.

Całość to tak naprawdę tylko kilka nagrobków i jeden z elementów kamiennych starego ogrodzenia. Dobrze że miejsce jest oznakowane i zadbane, dłużej zostanie w pamięci miejscowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s