Pas przesłaniania – Dachnów V

Przejeżdżając drogą Cieszanów – Oleszyce, właściwie każda kępka drzew coś sugeruje, najczęściej jest to zwykłe skupisko chaszczy w których nic się nie kryje, jednak świadomość że mijane pasy zarośli, to pozostałości linii demarkacyjnej z 1939 roku pomiędzy Rosjanami i Niemcami, lub biegnącego wzdłuż granicy rowu przeciwczołgowego sugerują że każda kępka może być schronem z pasa przesłaniania lub pozostałością po schronie ziemno-drewnianym, lub wykopem pod schron jaki miał tu powstać. Miejsc z takimi kępkami jest cała masa i biorąc pod uwagę obecny wysoki poziom wód gruntowych, ciężko by było wszystkie te kępki sprawdzić.

Już za Dachnowem, jadąc w kierunku Oleszyc po lewej stronie mijamy na polach bardzo ładnie zachowany wykop po rowie przeciwczołgowym, układający się w charakterystyczny cypel. Obecnie rów jest niemiłosiernie zarośnięty a dodatkowo stoi w nim woda. Przed samym szczytem tego załamania, w małej kępce drzew, stoi jeden ze schronów do ognia bocznego już wcześniej opisany tutaj jako Dachnów IV.  Dzisiejsza wycieczka dotyczyła terenu już za cyplem. Niestety po ostatnich deszczach teren dość mocno nasiąknięty wodą a im dalej od głównej drogi, tym gorzej. Niby wszystko ładnie, ale tak naprawdę jeśli pole uprawne przechodzą w łąkę na której trawa dorasta do kolan, to znaczy że pod nią jest po prostu mokro.

Jest kolejny schron, nawet nie zarośnięty bardzo ładnie widoczny, schowany zaraz za kolejnym już pasem umocnień uniemożliwiającym zdobycie go, kolczaste krzaki, rów z wodą i podmokła łąka wymusiła daleki spacerek by obejść te niedogodności na które nie byłem tym razem przygotowany.

Jest to typowy schron do ognia bocznego pasa przesłaniania, jednoizbowy z przelotnią. Uzbrojony miał być w 1 ckm na podstawie polowej wspartej na drewnianym stoliku, wiec schron nie posiada opancerzeń. Całość miała obsługiwać trzy osobowa załoga.
PPK(mp) Dachnów V, (numeracja kriepost.org jak na razie nie znana, nie naniesiony do bazy)
GPS: N: 50º 11′ 29,346″ E: 23º 5’19,846″

kierunek ostrzału 180º

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Pas przesłaniania – Dachnów V

  1. Pingback: Pas Przesłaniania, Rawsko Ruski Rejon Umocniony | Powolne dreptanie po Roztoczu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s