Chłopiatyn – cerkiew pw. Zesłania Ducha Świetego

Chłopiatyńska cerkiew pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego stoi w samym środku wsi. Mimo że przechodziła różne perturbacje religijno – polityczne, czas był dla niej łaskawy. Budynek wzniesiony 1863 roku, jako cerkiew unicka o czym nam mówi belka nadproża. Niestety ktoś się z nią obszedł bardzo lekkomyślnie przewiercając ją i montując w środku napisów zwykłe tandetne oświetlenie.

Już po 11 latach, w 1875 roku cerkiew została przemianowana na cerkiew prawosławną a po II wojnie światowej przejął ją kościół katolicki i jest użytkowana do dzisiaj jako filia kościoła w Żniatynie. Może dzięki zmianom wyznaniowym które następowały bezpośrednio po sobie, uniknęła losu jakie spotkał inne obiekty które stały się magazynami lub innymi składzikami, dewastowane sukcesywnie podczas ich „użytkowania”. W świątyni zachował sie ikonostas, chorągwie, ołtarze z przełomu XIX i XX wieku oraz polichromie.

Konstrukcja zrębowa, trójdzielna, przykryta trzema kopułami z balkonem nad wejściem.Kopuły pokryte gontem z metalowymi hełmami, nad okapami ściany szalowane deskami.

Na terenie cerkwiska znajduje się jeszcze murowana dzwonnica parawanowa na trzy dzwony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s