Korczmin, cerkiew pw. Objawienia Pańskiego

Do Korczmina wybierałem się przez dłuższy czas i jakoś zawsze w trakcie zmieniały się plany. Tym razem Cerkiew w Korczminie była pierwszym punktem wycieczki, by przypadkiem znowu nie „wypadła” z planów. Niestety o tej godzinie słońce już bardzo mocno operowało co skutecznie utrudniało zrobienie ciekawych zdjęć. Po ostatnich doświadczeniach dochodzę do wniosku że zdjęcia na Roztoczu to najlepiej robić wczesna wiosną lub późną jesienią, kiedy już liści na drzewach jest znikoma ilość.

Greckokatolicka cerkiew powstała w 1658 roku pod wezwaniem Objawienia Pańskiego. Należała najpierw do dekanatu bełskiego, następnie uhnowskiego. Po roku 1947 została przejęta na krótki czas przez kościół katolicki, po czym przez dłuższy czas stała opuszczona. Aż dziw bierze że, w tym czasie nie przytrafił się jej żaden pożar i tym podobne „dziwne zbiegi okoliczności”. Trzeba dodać że jest to najstarsza cerkiew greckokatolicka w województwie lubelskim.

Znalazłem też bardzo ciekawy opis losów tej cerkwi, który to też wskazuje inny czas jej powstania.

informacje pochodzą ze strony – http://fkdp.pl/cerkiew-grekokatolicka-w-korczminie.html

Pierwsze wzmianki o cerkwi w Korczminie pochodzą z 1531 r. Kolejną pw. Chrztu Pańskiego wybudowano zapewne w 1658 r. Nowsze badania pozwalają przesunąć datę powstania o ok. 100 lat wcześniej. W końcu XVIII w. (1772-?) cerkiew odnowiona, ok. 1850 r. rozbudowana o dwie zakrystie i przedsionek.  Po 1947 r. pozostawiona przez usuniętych w czasie akcji „Wisła” grekokatolików i przekazana jako kościół filialny kościołowi rzymskokatolickiemu. Na początku l. 50 ponownie opuszczona, stopniowo popadała w ruinę: 1955 – zniszczony zrąb wschodni, 1959 – zawaliła się zakrystia, 1963 – kruchta zniszczona w czasie burzy. Wyposażenie cerkwi częściowo rozkradzione, częściowo przeniesione do cerkwi parafialnej w Lublinie, Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Okręgowego w Lublinie oraz do kościoła w Machnówku. Właśnie w Machnówku odnaleziono słynną ikonę XVII-wieczną ikonę Matki Boskiej Korczmińskiej, przeniesiona po zakończeniu prac restauracyjnych do cerkwi parafialnej w Lublinie.”

Od 1990 roku ruszyły starania i prace nad zabezpieczeniem i konserwacją budynku. Cerkiew rozebrano, wymieniono uszkodzone elementy i złożono na nowo. W 2002 roku wróciła do użytku jako cerkiew greckokatolicka, Rekonsekracja nastąpiła w 2004 roku.

Dzięki pracom konserwacyjnym można przyjrzeć się jak cerkiew została postawiona, – stoi na drewnianych palach wbitych w ziemię, które tworzą fundament budynku. Jeśli występują takie sytuacje to najczęściej są skryte podmurówkami, tutaj prezentuje się to naprawdę ciekawie. Konstrukcja cerkwi zrębowa, trójdzielna, Nawa Główna podniesiona, podzielona dwoma okapami z ośmiobocznym tamburem i przykryta kopułą,  Całość pokrycia dachowego pokryta jest gontem.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s