Południowe pogórze przemyskie

Przejeżdżajac przez pogórze przemyskie nie sposób nie zajrzeć do znajdujących się tu schronów Lini Mołotowa, wchodzących w skład 08 Przemyskiego Rejonu Umocnionego. Część z nich jest dostępnych przy głównych drogach. Znajdujemy je na poboczach i w ich pobliżu po prawej stronie Sanu, Rzeki która to tworzyła od 1939 do 1941 roku, w tym rejonie granicę pomiędzy Niemcami a Związkiem Radzieckim. Cały Przemyski Rejon Umocniony liczy grubo ponad 180 obiektów po stronie Polskiej, podzielonych na kilka punktów oporu. Mi udało się tym razem odwiedzić tylko kilka przydrożnych schronów z punktu oporu Olchowce (obecnie dzielnica Sanoka), Załuż i Lesko, (niestety bez aparatu).

Tak mała ilość dość dobrze odzwierciedla stan w jakim znajdują się te najdalej na południe wysunięte punkty oporu. O ile małe jednoizbowe polowe schrony, niewyposażone w opancerzenia w większości zachowały się w dość dobrym stanie, to schrony powiązane bezpośrednio z punktami oporu są niestety w bardzo złym stanie. Większość z nich jest wysadzona do tego stopnia że ciężko rozpoznać jaki typ obiektu to był i w jaką broń dany schron był wyposażony. Bez dokładnej analizy ciężko naprawdę określić co mamy przed sobą. Dodatkowo utrudnia to porastająca je o tej porze roślinność, skutecznie uniemożliwiająca bardziej dociekliwe penetrowanie obiektu.

Na początek wita nas napis wymalowany na ścianie czołowej schronu, jednoznacznie określający w jakiej miejscowości się znajdujemy.

Dla ułatwienia identyfikacji schronów, wykorzystana została numeracja Kriepost.org

Punkt Oporu Olchowce

PPK – półkaponiera broni maszynowej 08-OL-10

Schron do ognia bocznego uzbrojony był w dwa zestawy ciężkich karabinów maszynowych – zestaw NPS-3. Dodatkowo wejścia do schronu bronił ręczny karabin maszynowy (rkm)

Schron wysadzony, by np oglądnąć jego stropy nie trzeba wchodzić nawet do środka. Mimo takiego „otwarcia” pewności nie mam czy jest to opisany typ schronu czy może półkaponiera broni przeciwpancernej OPPK. Nie byłem przygotowany na takie badanie.

APK – dwukondygnacyjna półkaponiera artyleryjska. 08-OL-13

Schron do ognia bocznego, wysadzony schron artyleryjski do ognia bocznego. Uzbrojony był w dwa zestawy armat fortecznych Ł-17 i rkm obrony wejścia. Niespodzianką dla mnie było to, że zachowały się opancerzenia armat oraz jedno jarzmo kuliste które bardzo rzadko już można spotkać w tych schronach schronach. Pozostały ślady rowu diamentowego.

Dosłownie kilka kilometrów dalej znajduje się punkt Oporu Załuż

Punkt Oporu Załuż

 OPPK – dwukondygnacyjna półkaponiera przeciwpancerna, 08-ZA-10

Schron do ognia bocznego, wysadzony, dwukondygnacyjny z rowem diamentowym. Schron pomnik, może między innymi dlatego ten obiekt został troszeczkę odkrzaczony i jest do niego dość dobry dostęp. Pomnik upamiętnia poległych tu 25 żołnierzy rosyjskich.

Schron uzbrojony był w zestaw DOT-4, (armata 45mm i rkm), ciężki karabin maszynowy – zestaw NPS-3,  oraz dwa rkmy obrony wejścia. Zachowane resztki rowu diamentowego.

PPK – jednokondygnacyjna półkaponiera broni maszynowej.08-ZA-12

Schron do ognia bocznego, uzbrojony był najprawdopodobniej w dwa zestawy ciężkich karabinów maszynowych NPS-3, oraz minimum jeden rkm obrony wejścia. Obiekt wysadzony na tyle skutecznie i dodatkowo zarośnięty, że ciężko ocenić nawet jego wielkość.

Schron zdecydowanie bardzie schowany niż wymienione powyżej, jednak dość łatwo dostępny i posiadający tą zaletę że odwiedzając ruiny zamku przy którym znajduje się parking, bardzo prosto możemy do niego trafić. Dodatkowo na tej górce znajduje się jeszcze jeden schron, ciekawszy, jednak dostęp do niego jest troszeczkę trudniejszy i nie znajduje się bezpośrednio przy drodze. Leży u stóp ruin zamku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s