Punkt Oporu Huta Kryształowa – Pozycja Tyłowa

W pobliżu obecnej granicy polsko-ukraińskiej znajduje się mała miejscowość Huta Kryształowa. W miejscowości tej planowana była budowa punktu oporu rawsko-ruskiego rejonu umocnionego, jednej z części pozycji tyłowej zamykającej pas obrony tak zwanej linii Mołotowa. Jak na razie brak dostępu do dokumentów źródłowych blokuje możliwość dokładnego opisania całej planowanej budowy tego punktu. Jedyne co można zrobić to opisanie tego co zastajemy w naturze. Biorąc pod uwagę że średnio punkt oporu liczy w granicach 15 schronów, to tu w Hucie Kryształowej odnajdujemy tylko 2 małe schrony, mieszczące się po obu stronach drogi przebiegającej przez wieś. Na pewno planowana ilość była znacznie większa i być może w okolicy istnieją jeszcze ślady planowanych obiektów.

HK

Pierwszy schron opisany tutaj to:

PDOT(m) (06-HK-01 numeracja kriepost.org)

Znajduje się po lewej stronie drogi wjeżdżając do Huty Kryształowej, prawie na wprost polnej dróżki prowadzącej po prawej stronie na pole przed pierwszym budynkiem we wsi. Trzeba przejść nieuprawiane obecnie pole, rów (może być podmokły), który znajduje się w pierwszej linii zadrzewienia i schron znajduje się dosłownie 50 metrów od linii lasu.

Jest to jednoizbowy schron do ognia czołowego z wejściem w tylnej ściance chronionej przelotnią. Uzbrojony miał być w 1 ciężki karabin maszynowy, opancerzenie dla wspomnianego karabinu nie zostało zamontowane. Kierunek ostrzału zachodni. Obiekt nie został ukończony, w otworach technologicznych pozostały jeszcze deski szalunkowe. Obecnie obiekt jest zamknięty. Przelotnia zakratowana a otwór montażowy uzbrojenia zamurowany.

W schronie zwraca uwagę element który na pewno mniej się rzucał w oczy przy innych schronach, lub nie wystepował w nich w ogóle, mianowicie murki utrzymujące zadarnienie maskujące na stropie schronu.

 PDOT(m)

Drugim schronem jest:

PPK(m) (06-HK-02 numeracja Kriepost.org)

Schron jednoizbowy do ognia bocznego dla ciężkiego karabinu maszynowego, Schron nie został ukończony, brak zainstalowanego opancerzenia, oraz pozostałości szalunków. Podobnie jak poprzednik w identyczny sposób został zamknięty, zakratowano wejście i zamurowano otwór technologiczny dla opancerzenia i zalewania opancerzenia. Podobnie jak poprzedni schron, też ten posiada ładnie zachowane elementy przytrzymujące maskujące zadarnienie na stropie schronu. Zwracają również uwagę braki betonu na ścianach i stropie, powstałe jako błędy przy zalewaniu.

Schron znajduje się po prawej stronie drogi wjeżdżając do Huty Kryształowej, a następnie we wspomnianą dróżkę prowadzącą na pola po prawej stronie. Obiekt znajduje się około 100 metrów przed łukiem zagajnika, mniej więcej w jego połowie szerokości.

PPK(m)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s