Podlesie, dawne Reichau

Sobotnie słoneczne przedpołudnie, spokojnie pomykam sobie wąskimi uliczkami przez roztoczańskie wsie w kierunku Huty Kryształowej, by obejrzeć 2 schrony linii Mołotowa. Będąc już bardzo blisko celu z daleka dostrzegam remont drogi. Panowie leją świeżutki asfalt wiec niestety trafiam na objazd. Znaków nie ma żadnych, jedynie jakiś pan z daleka macha ręką w którą stronę jechać. Wiec jadę, główną drogą, z której za chwilę zawracam by udać się w wąziutką uliczkę prowadzącą przez wieś Podlesie. Odbijam w pierwszą uliczkę w prawo i dojeżdżam do właśnie wylanego świeżego asfaltu wiec powrót i szukam dalej. Zawracam przy starym cmentarzu i tu muszę zaznaczyć że bardzo ładnym, zadbanym aż miło popatrzeć. Nie wiem kto dba o to miejsce i za czyje pieniądze, ale widząc coś takiego i mając w pamięci opuszczone w lasach roztoczańskie cmentarze. Muszę się zatrzymać by obejrzeć. Okazuje się że jest to cmentarz ewangelicki i pochowani są tu osadnicy niemieccy, mieszkańcy wsi Reichau, bo tak nazywało się kiedyś Podlesie. Wracam do wsi i mijając kościół rzuca się w oczy bardzo ładnie odnowiony drewniany budynek z błyszczącą blachą na dachu i okiennicami. Jest też informacja na temat samego budynku jaki wsi. Pozwolę sobie przepisać by nie męczyć wzroku przy odczytywaniu tekstu ze zdjęcia.

„Podlesie – historyczna wieś z zachowanymi obiektami po dawnej kolonii niemieckiej, założonej tu w 1783 roku o pierwotnej nazwie Reichau. Osada powstała w czasie kolonizacji józefińskiej, prowadzonej z inicjatywy Cesarza Franciszka Józefa pod koniec XVIII wieku. Koloniści zasiedlający Reichau, przybyli w liczbie 91 osób z północnych Niemiec. Liczba osób stopniowo wzrastała, w drugiej połowie XIX wieku wieś liczyła już 170 mieszkańców. Z tego też okresu w centrum wsi zachował się zbór ewangelicki, wybudowany w 1856 roku (użytkownay obecnie jako filialny kościół rzymskokatolicki), który swoją funkcje pełnił do czasów II wojny światowej. Pod względem architektonicznym świątynia reprezentuje typową dla swego czasu mieszankę stylów z elementami neogotyku i klasycyzmu. Obok zboru została wzniesiona obszerna plebania w której mieszkał pastor z rodziną. budynek został gruntownie odremontowany w 2011 roku z zachowaniem oryginalnych założeń architektonicznych. Obecnie mieści się tu centrum Edukacyjno- Kulturalne „Pastorówka”. W pobliżu spotkać możemy również obiekty wiejskiej zabudowy dawnej kolonii niemieckiej. Na skraju wsi ówcześni koloniści założyli cmentarz, Do dziś zachowało się tu około 100 nagrobków. Najstarsze pochodzą z lat dwudziestych XIX wieku, ostatnie z okresu międzywojennego. Z typowymi dla okolicy nagrobkami, sąsiadują wysokie obeliski. Rozpoznawalne są nagrobki pastorów Johanna Nikolausa Kaufmanna, Wilhelma Walesa i Johanna Lubsika.

W Podlesiu można zobaczyć również budynek byłego Domu Ludowego z 1937 roku w którym do lat 90-tych funkcjonowała szkoła podstawowa.”

Zdjęć niestety tylko kilka z powodu awarii sprzętu. za to odwiedzającym zrekompensują to tablice informacyjne przy cmentarzu i przy „Pastorówce”. Na tablicach oprócz historii, starych zdjęć, również są wymienione instytucje skąd pochodzą fundusze na rozwój wsi. Jak widać jak się chce to i mała wieś potrafi.

Podlesie znajduje się przy niebieskiej trasie rowerowej prowadzącej między innymi z Radruża, Horyńca do Baszni Górnej i Dolnej. Sama wieś choć malutka, położona na uboczu, sprawia wrażenie bardzo czystej i przyjaznej.  Zapuszczając się w te okolice naprawdę warto delikatnie zboczyć z drogi by ją odwiedzić a na końcu wsi i tak wyjedziemy na tą sama drogę którą poruszaliśmy się do Huty Kryształowej.

2 uwagi do wpisu “Podlesie, dawne Reichau

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s