Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Opieki Matki Bożej – Oleszyce Stare

Przebywając w rejonie Oleszyc, warto zajrzeć do nieczynnej cerkwi w Oleszycach Starych. Znajduje się w centrum wsi, zaraz przy drodze, wiec odpada mozolne odszukiwanie obiektu.

Los tej cerkwi jest bardzo podobny do losów okolicznych świątyń, jednak ta wyróżnia się na tle okolicznych obiektów i zachęca do odwiedzenia. Tym razem może zacznę nie od dat powstania, czy wezwania pod jaką cerkiew funkcjonowała ale od tego co zwróciło moją uwagę.

Cerkiew znajduje się w środku wsi, przy asfaltowej drodze, teren jest nieogrodzony a w około znajdują się prywatne posesje. Na terenie cerkwiska, znajduje się dzwonnica i malutki cmentarzyk przycerkiewny, kilka pokaźnych drzew słusznej już średnicy. Teren choć lekko porośnięty, jest zadbany i widać że trawy i krzaczki są na bieżąco wycinane. Na cmentarzyku znajduje się kilka ciekawych nagrobków, przy niektórych widać że są cały czas odwiedzane, a przynajmniej, że coś się wokół nich dzieje. Część drzew i nagrobków porośniętych bluszczem który nadaje ciekawego klimatu całemu otoczeniu. Nie wiem, czy to kwestia pobliskich zabudowań czy braku ogrodzenia, ale nie widać tu typowych śladów wandali i śmieciarzy. Na teren można spokojnie wejść i z należnym szacunkiem spokojnie obejrzeć i cerkiew i cmentarzyk.

Kolejnym nietypowym elementem tego miejsca jest to, że cerkiew jest otwarta, chyba częściowo za sprawą wandali, jednak drzwi główne jak i boczne są otwarte. Jest to rzadkość, mająca niestety swoje dobre jak i złe strony. Plusem jest na pewno to, że możemy wejść i zwiedzić ten budynek, przyjrzeć mu się dokładnie. Minusem jest jednak to, że w takiej postaci szybciej niszczeje, przyczyniają się do tego i warunki atmosferyczne, bo cerkiew nie posiada już szklanych elementów okien, dachy przybudówek przeciekają, widoczne są też ślady wandali chcących zaznaczyć swoją obecność. Zagrożeniem dla samego budynku są również otaczające je drzewa których to korzenie rozsadzają posadzkę wewnątrz świątyni.

Jesteśmy w środku, z „ruchomego” wyposażenia ocalała tylko ambona, jednak biorąc pod uwagę że od czasu wysiedleń ludności ukraińskiej (1947 r). w budynku znajdował się magazyn (do 1989 r), to stan zachowania ścian jest bardzo dobry. Bardzo rzadko można znaleźć tak zachowane budynki, które służyły jako magazyny, zwłaszcza z tak dużą ilością elementów malowanych.

Oczywiście sama cerkiew wymaga pilnego remontu i zabezpieczenia, zwłaszcza zabezpieczenie przybudówek, otworów okiennych, posadzek i pokryć dachowych by uniknąć dalszej degradacji.

Odrobinę historii zaczerpniętej ze strony – http://www.oleszyce.pl/pl/50958/0/Cerkwie.html

„Murowana, zwieńczona kopułą greckokatolicka cerkiew Opieki Matki Bożej znajdująca się w Starych Oleszycach została zbudowana w 1913 r. W pobliżu cerkwi znajduje się oryginalna murowana dzwonnica i rozległy cmentarz z licznymi nagrobkami z warsztatów bruśnieńskich. Wnętrze zdobi cenna polichromia. W latach 1947-1989 służyła jako magazyn. Mimo że po wojnie cerkiew nie była użytkowana, zachowała się bogata polichromia, m. in. wewnątrz kopuły. Budowla ta umieszczona została na liście obiektów wymagających szybkich działań remontowych, nie rozpoczęto tam jednak jeszcze żadnych prac.

Cerkiew posiada malowidła czterech Ewangelistów na czterech głównych kolumnach Symbole Ewangelistów: wół- Łukasz, lew- Marek, orzeł- Jan, człowiek- Mateusz, mają swoje źródło w czterech istotach żyjących, o których mowa w wizji Ezechiela (1,1—14) i w apokaliptycznym widzeniu św. Jana (Ap 4,6—8). Te cztery istoty żyjące łączą w sobie symbole najwyższych sił natury i życia. Każde z trzech zwierząt ucieleśnia szczególny typ siły fizycznej: w lwie jest ona potężna, ognista i nieujarzmiona, w wole — odporna i wytrwała, w orle wyraża się zwłaszcza w ostrości wzroku oraz w wysokości i szybkości lotu. Człowiek zaś, jako istota obdarzona cieszy się siłami wyższej inteligencji i mocnej, rozważnej woli”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s