VII Tomaszów Lub. 17-22 IX 1939 – rekonstrukcja (2014r)

To już VII rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem Lubelskim i VII jaką miałem okazję oglądać. Zawsze w jakiś sposób porównuje się bieżącą do poprzednich. W zależności od czasu ile upłynęło od tej ostatniej, ocena raczej łagodnie, przechodząc w świadome planowanie grafiku kalendarza by mieć sposobność uczestniczyć w kolejnej. Jak będzie tym razem, jeszcze nie wiem. Chyba im mniej napisze tym lepiej będzie dla samej rekonstrukcji.

rekonstrukcja_2014Uroczystości obchodów bitew pod Tomaszowem Lubelskim trwały tak jak zawsze przez 3 dni, 19-21 IX 2014roku.

Pierwsze dni to sesje naukowe, projekcje filmów, prezentacje sprzętu wojskowego. W ostatni dzień odbywa się sama rekonstrukcja na łąkach Dąbrowy Tomaszowskiej, poprzedzonej przemówieniami najważniejszych osób w regionie, organizatorów, obowiązkowa msza polowa i apel poległych. Pogoda nie była zbyt pewna wiec i osób na początku nie było zbyt dużo co podkreśliła na koniec mszy osoba celebrująca mszę, podkreślając że na samą mszę przybyło zdecydowanie mniej osób niż na samą rekonstrukcję. Moim zdaniem dobrze się stało że tak mało osób miało okazje wysłuchać kazania, ja bym jeszcze to kazanie opatrzył takim czerwonym znaczkiem z cyfrą 18, a to dlatego że już dawno nie miałem okazji posłuchać takiej mowy nienawiści do wszystkich wokoło w imię wiary jedynej słusznej według przemawiającego Sługi Bożego. Niestety nawet dokonania naszych złotych siatkarzy w meczach z Rosją i Niemcami na odbywających się w Polsce mistrzostwach Świata, zostały opatrzone polityczno-nacjonalistycznym komentarzem. Jak dla mnie był to jeden z bardziej nieodpowiednich zachowań w trakcie tej rekonstrukcji. W następnym roku na pewno odpuszczę sobie tą cześć obchodów, moi bliscy nie muszą tego wysłuchiwać.

Wróćmy do samej rekonstrukcji.

W odróżnieniu do poprzednich lat tym razem rekonstrukcję oglądałem z prawej strony widowiska. Niestety w tym roku przemieszczania się wojsk wzdłuż widowni było jakoś mniej, Całość prezentowała się jakoś tak bardziej stacjonarnie poza małymi incydentami Niemcy byli po lewej stronie, Polacy po prawej. W całej rekonstrukcji panowała jakaś taka stagnacja.

Przedstawiono 4 epizody wojenne

– rekonstrukcja bitwy 1 Pułku Piechoty Korpusu Obrony Pogranicza pod Dachnowem.

– rekonstrukcja bitwy 1 Pułku Strzelców Konnych o wzgórze 309 pod Szarowolą.

– rekonstrukcja zlikwidowania kolaboranta Koseli przez partyzancki oddział.

– pokaz sprawności bojowej żołnierzy 2 Pułku Rozpoznania z Hrubieszowa.

– rekonstrukcja bitwy powietrznej z 1944 roku, która niestety nie odbyła się ze względu właśnie na zbyt niepewną pogodę, szkoda bo mogło by to zmienić obraz postrzegania całości tej rekonstrukcji.

Jak wynika z programu, coraz bardziej odchodzi się od samych bitew pancernych jakie odbyły się pod Tomaszowem Lubelskim na koszt chyba prostszych i tańszych w realizacji okolicznych potyczek. Szkoda bo takie przedstawienie potyczek, było by świetnym uzupełnieniem bitew tomaszowskich, jednak nie powinne być to punkty główne programu. Na uznanie zasługują tu grupy „cywilne” rekonstruktorów, których jest coraz więcej i coraz ciekawiej przedstawiane.

Sprzętowo była to chyba najsłabsza rekonstrukcja, zabrakło nawet tych pojazdów które pojawiały się prawie zawsze pod Tomaszowem. Mniej jedynie było przy pierwszej rekonstrukcji ale wtedy obserwator mógł pooglądać części uszkodzonych pojazdów przywiezionych na lawetach. Nie wiem co było przyczyną takiej sytuacji, koszty, czy też niedogadanie się organizatorów.

Na pewno dziwi też ilość osób posiadających akredytacje do filmowania i robienia zdjęć, (nawet ci fotografujący telefonami komórkowymi), ma się wrażenie że jest ich setki i mają prawo skutecznie zasłaniać i przeszkadzać w oglądaniu widowiska. Niestety na prezentacji grup i sprzętu w sobotę byłem nieobecny, więc kilka zdjęć tylko z rekonstrukcji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s