Gorajec – Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

XVI wieczna cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Z racji swojego wieku i przemian religijno społecznych jest to cerkiew trzech wyznań, początkowo prawosławna, następnie greckokatolicka a na końcu po burzliwych latach powojennych, rzymskokatolicka. W tym czasie przeszła kilka remontów i mniej lub bardziej udanych przeróbek. Obecnie przywrócony został kształt jaki posiadała w XVI wieku. Konstrukcja trójdzielna, każda kryta oddzielną kopułą opartą na tamburynie. Kopuły nad prezbiterium i babińcem ośmioboczne nad nawą czworoboczna. Całość pokryta jest gontem, tak samo jak stojąca obok dzwonnica. Jest to jedna z najstarszych drewnianych cerkwi na Roztoczu. Poniżej cerkwi widoczne jeszcze zanikające pozostałości po starym ogrodzeniu budynku. Obecnie cerkiew ogrodzona jest nowym drewnianym płotkiem. Ślady po przycerkiewnym cmentarzu właściwie przestały istnieć. Zachowały się jedynie drobne elementy wyeksponowane przy jednym z drzew rosnących przy cerkwi.

Obecnie obok cerkwi powstał również parking na którym można się wygodnie zatrzymać. Mając więcej czasu warto zwiedzić obiekt w wewnątrz, robi wrażenie. Niestety tym razem bez zdjęć.

Miałem okazje oglądać tą cerkiew już kilkukrotnie i nigdy nie udał mi się zrobić zdjęć z których byłbym zadowolony, wiec tylko w formie zasygnalizowania, daje takie jakie mam.

Przebywając w Gorajcu warto zwrócić uwagę na ciekawy krzyż gromadny stojący na skrzyżowaniu dróg, oraz cmentarz znajdujący się w lasku za łąką po prawej stronie cerkwi.

2016.

IMG_2393 1024 IMG_2395 1024 IMG_2397 1024 IMG_2400 1024Wnętrze.

W bezpośrednim sąsiedztwie działa agroturystyka, warto ją wziąć pod uwagę planując bazę wypadową w rejonie Roztocza Wschodniego. W miejscu tym organizowany jest wakacyjny festiwal „Folkowisko”
IMG_2611

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s