Gorajec – cmentarz

Skręcając przy świeżo odnowionym krzyżu gromadzkim, można skręcić w kierunku lasu gdzie zaraz za łąką po lewej stronie, wąska dróżka prowadzi do pobliskiego cmentarza. Od drogi jest to około 200 metrów.

Las w pierwszej chwili sprawia wrażenie bardzo zakrzaczonego, jednak po chwili zmienia się w bardzo ładny czysty sosnowy las. Chyba niedawno oczyszczono go z poszycia.

Jeszcze przed dojściem do cmentarza spotykam intrygującą mogiłę z drewnianym brzozowym krzyżem. Brak jakiejkolwiek informacji przy krzyżu, jednak miejsce jest zadbane. Nie wiem co to za mogiła i szkoda że nie otrzymałem odpowiedzi od zagadniętych spotkanych na cmentarzu osób, które sprzątały mogiły z początku XX wieku.

Sam cmentarz, już od bramy wzbudza kontrowersję okazałym pomnikiem ozdobionym tryzubem wraz z listą poległych mieszkańców Gorajca w latach 1942-1947. Już samo datowanie daje do myślenia. Pierwsze skojarzenie przywodzi na myśl UPA, jednak z informacji zawartych na pomniku oraz z informacji odnalezionych w sieci, wyłania się zupełnie inna kolejna czarna karta historii. która skłania do głębszego poszukania źródeł tej tragedii.

Jedno jest pewne, w ciągu jednego dnia wymordowano prawie 180 osób pochodzenia ukraińskiego, Przez pobliski oddział KBW (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego)

Jest to ciekawe miejsce, widać że pomimo różnych dziejowych losów na tym terenie, cmentarz jest nadal przez ludność miejscową otoczony opieką.  Wśród krzyży spotyka się nie tylko te opisane cyrylicą, ale również sąsiadujące z nimi te w języku polskim.

5 uwag do wpisu “Gorajec – cmentarz

  1. Po 4 latach od Waszych wpisów- cmentarz jest odkrzewiony a pomniki odnowione, poklejone i zabezpieczone. Wykonali je studenci z Kat. Uniw. Lwowskiego w ramach praktyk studenckich. Odnowili także kilka innych cm. w okolicy. Wiele inf. uzyskacie od Marcina lub Pani Joli z tut. Chutoru Gorajec. Ciekawostką tego cm. jest kaplica właścicieli tych dóbr- największy obelisk na cm. Przypadek mało spotykany- Żyd zmienił wyznanie na katolika i nazwisko na polsko języczne. Ciekawostka tych cm. jest fakt ze razem chowano unitów i katolików. Około I wojny świat. zaczęto dzielić place cm. wg wyznań. W czasie II wojny pobliska rzeka Gnojnik była granicą Rzeszy i CCCP. Po koniec wojny UPA zamordowała tut. Polaków, był tu sztab Żeleźniaka i ich SB ( katownia). Grób pomordowanych Polaków do dziś nie ma pomnika i owiany jest dziwnym zapomnieniem. Natomiast nielegalnie postawiony pomnik mieszkańców Gorajca ze strony ukr. czy UPA wygląda ładnie. Faktem jest, że tu polskie KBW wymordowało wielu niewinnych oraz działających z UPA w celu specjalnego zastraszenia ludności ukr. i zniechęcenia do pomocnictwa dla grup UPA. Mordu dokonano na spec. rozkaz szefów KBW w realizacji akcji Wisła – za pomoc Żelaźniakowi.

  2. tak, Gorajec to bardzo ciekawy teren, tu można powiedzieć wykluła się działalność Zaliźniaka i plan mordu na mieszkańcach Rudki.
    Pomnik nie do końca jest nielegalny, bo postawiony ze wszystkimi pozwoleniami, nielegalna jest część osób wymienionych na tej tablicy. Co tak naprawdę określa go jako nielegalny.
    Co do katowni, to niestety wszędzie jest straszna cisza na ten temat i nikt nie che tego tematu ruszyć, dobrze ze choć przynajmniej ten brzozowy krzyż niektórym coś przypomina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s