Cmentarz epidemiczny pod Jędrzejówką

Jakiś czas temu przejeżdżając w pobliżu miejscowości Jędrzejówka, zauważyłem na skrzyżowaniu mały cmentarzyk. Przy najbliższej nadarzającej się okazji zrobiłem sobie mały postój. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to że ta sytuacja miała miejsce już jakiś czas temu i dzisiaj przez przypadek zauważyłem że nie ma tej informacji na blogu. Nie przybyło też w tym czasie żadnych nowych informacji na temat tego cmentarzyka, choć miałem poszukać niejasności na jaką się natknąłem. W międzyczasie pojawiło się większe zainteresowanie Wielką Wojną i  związanymi z nią cmentarzami. Wraz z walkami powstawały cmentarze, a za nimi choroby, zarazy. Być może i z tym cmentarzem pośrednio wojna jest związana.

Cmentarzyk położony w bardzo bliskiej odległości od miejscowości, zadbany i ogrodzony, co nie często spotyka się w przypadku takich cmentarzy, które to najczęściej są zapomniane przez wszystkich. Najprawdopodobniej zaraza dotknęła mieszkańców wioski, być może w czasie przemarszu wojsk.

Cmentarzyk składa się z dwóch oznaczonych zbiorowych mogił, przy jednej z nich stoi kamienny bruśnieński krzyż, Centralnie obok niego znajduje się pomnik z tablicą informacyjną postawioną w 2012 roku.

Ciekawostką są daty na tablicy informacyjnej wskazującej powstanie cmentarza na 1915 rok oraz data wyryta na bruśnieńskim krzyżu 1848 rok. Czy obejmuje on pochówki tylko z 1915 roku czy może też i wcześniejsze. Nie wiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s