Szczebrzeszyn – synagoga

Szczebrzeszyńska synagoga, mimo że nie pełni już swojej sakralnej roli nadal służy mieszkańcom miasteczka. Obecnie mieści się w niej dom kultury i coś w stylu centrum wystawienniczego. Podczas adaptacji budynek wewnątrz został częściowo przebudowany jednak zachowano elementy świadczące o pierwotnym znaczeniu budynku. Część elementów zrekonstruowano. Zmianom uległa również zewnętrzna bryła, zachowując jednak swój charakter. Obecna synagoga stoi najprawdopodobniej w miejscu swojej poprzedniczki, ale nie zostało to potwierdzone. Budynek datowany na XVII wiek, kilkukrotnie przechodził ciężkie chwile. Na początku swojego istnienia został zniszczony przez Kozaków w 1648 roku i w ciągu dekady został odbudowany. W czasie swojego istnienia był kilkukrotnie przebudowywany. Ostatni raz spalony został przez nazistów w 1940 roku. Po wyzwoleniu tych terenów, niezabezpieczony obiekt nadal niszczał, co skutkowało zawaleniem się stropów i dachu w 1946 roku. Na przełomie lat 50-60 XX wieku synagogę odbudowano.

W we wnętrzu zachowane są zrekonstruowane dekoracje sztukatorskie wraz z kamiennym aron ha-kodesz. Odtworzono na ścianach symbolikę: dzbana i misy, menory świątynnej i stylizowany owoc granatu jeden z symboli Ziemi Obiecanej.

We wnętrzu można również obejrzeć zdjęcia przedwojennej synagogi jak również ich ruin, bo w takim stanie znajdował się obecny obiekt.

Idąc w górę ulica Sądową w kierunku położonej obok cerkwi prawosławnej i dalej w górę dojdziemy do dość rozległego cmentarza żydowskiego. Kirkut został ogrodzony kamiennym murem, we wnętrzu zachowało się jeszcze kilkadziesiąt macew. Część z nich otoczone jest stałą opieką, podobnie jak pomnik poświęcony szczebrzeszyńskim żydom. Ogrodzony teren świadczy o tym jak rozległy był to kirkut. W okresie letnim cmentarz jest dość mocno porośnięty trawami co w znacznym stopniu maskuje ilość ocalałych macew.

Już poza cmentarzem idąc dalej tą samą drogą dotrzemy do cmentarza rzymskokatolickiego z zachowanymi ciekawymi elementami sztuki sepulkralnej.

Część informacji historycznych pochodzi ze strony – http://www.sztetl.org.pl/pl/article/szczebrzeszyn/11,synagogi-domy-modlitwy-i-inne/24,synagoga-ul-sadowa-2-/?gclid=CI6EuICkqsYCFUnItAodhAkHEg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s