Sochy – wymordowana wieś

Sochy, mała miejscowość na pograniczu Roztocza Zachodniego i Środkowego. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym od okolicznych miejscowości. Kiedyś była to po prostu zwykła wieś, jakich wiele w okolicy. Obecnie kiedy Roztocze przeżywa boom turystyczny, zwłaszcza turystyka aktywna; rowerowa, piesza, kajakowa, wymusiły zmiany w funkcjonowaniu tych dość konserwatywnych, leżących na uboczu, poza głównymi drogami wsi. Sochy znalazły się przy jednej z tras rowerowych i przy szlaku turystycznym.

W okolicy powstają nowe szlaki i ścieżki rowerowe, wsie wypiękniały, odnosi się wrażenie że w co drugim domu istnieje agroturystyka, a pojedyncze zwierzęta gospodarskie trzymane przy domu, obecnie również nastawione są właśnie na agroturystykę a nie na hodowlę. Częściej zobaczy się kózkę skubiącą trawę na podwórku niż krowę.

Bardzo często przemykając rowerem, przez okoliczne wsie, nie zwracamy uwagi na mijane rozsiane przy drogach różnego rodzaju pamiątki, pomniki przeszłości. Śladów takich w okolicy roztoczańskich lasów jest wiele. Przejeżdżając w taki sposób możemy przejechać obok historii, nie zdając sobie z niej sprawy.

Sochy to miejscowość odróżniająca się od okolicznych wsi swą historią, choć nie jedna z tych wsi nosi tragiczne brzemię ostatniego 100 lecia. W centrum miejscowości tuż obok małego kościółka znajduje się cmentarzyk. Pochowani zostali na nim mieszkańcy wsi którzy to, po wcześniejszej prowokacji przez Niemców zostali wymordowani 1 czerwca 1943 roku za pomoc partyzantom. Z pogromu osób jakie były w swoich domach ocalało tylko kilka osób, z budynków tylko jeden dom. Nieliczni ci którzy w tym czasie przebywali poza wsią i udało się przeżyć, zamieszkali w piwniczkach, loszkach swych spalonych domostw.

Tekst z tablicy.

CMENTARZ MIESZKAŃCÓW SOCH ZAMORDOWANYCH PODCZAS PACYFIKACJI WSI

TU w SOCHACH 1 CZERWCA 1943 R. HITLEROWSCY OKUPANCI DOKONALI MASOWEGO MORDU MIESZKAŃCÓW WSI. ZABIJANO MĘŻCZYZN, KOBIETY, DZIECI i STARCÓW. WIEŚ SPALONO. MORDU DOKONANO w ODWECIE za POMOC JAKIEJ UDZIELALI MIESZKAŃCY WSI WALCZĄCYM ODDZIAŁOM PARTYZANCKIM. ZAMORDOWANO 88 MĘŻCZYZN 45 DZIECI i 52 KOBIET

NIECH PAMIĘĆ o TYM nie ZAGINIE.

Co odróżnia tą wieś od innych? To, to że wieś Sochy zaliczana jest do czterech miejscowości które są najbardziej poszkodowane w czasie II wojny światowej. Trzy pozostałe to: Oradour sur Glane we Francji, Mazinote we Włoszech i Lidice w Czechach.

Przejeżdżając więc przez wieś Sochy, warto zwolnić, stanąć choć na chwilę zastanowić się …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s