Żurawce cmentarze

Już dość dawno pojawił się wpis z kilkoma zdjęciami żurawieckiej cerkwi i przylegającego do niej cmentarza, https://fotoroztocze.wordpress.com/2012/03/27/zurawce/ . Zdjęcia przywracam jeszcze raz w tym wpisie.

Cmentarz przylegający do cerkwi, znajduje się na nim dość dużo nowych nagrobków, cały czas jest użytkowany. Zwraca jednak uwagę fakt, zwłaszcza po porównaniu z niedalekim leśnym cmentarzem, mnogość zachowanych w bardo dobrym stanie  i zadbanych kamiennych pomników, krzyży. Większość zadbana stoi na swoich miejscach już bardzo często ponad 100 lat

Jadąc w kierunku lasu, drogą przylegającą do cmentarza przy cerkwi na skraju lasu odbijamy w lewą polną dróżkę. Po niespełna 150 metrach dojeżdżamy do oznaczonego ogrodzonego cmentarza. Cmentarz dość duży ogrodzony drutem rozciągniętym na słupkach stwarza wrażenie prawie pustego. Tylko kilka pomników stoi, w tym kilka w miarę współczesnych i centralnie umieszczony duży drewniany krzyż. Całą przestrzeń pokrywają wysokie suche już na jesieni trawy. Dopiero kiedy wejdziemy głębiej to okazuje się że tak naprawdę zachowanych nagrobków jest bardzo dużo, tylko prawie wszystkie są wywrócone. Miałem wrażenie że tylko niektóre leżą inaczej niż wzdłuż mogił, tak jak by ktoś je celowo położył w jednym kierunku. Stan pomników jest wręcz opłakany, kamień z którego większość została wykonana rozpadł się i skruszył pod wpływem erozji do stopnia uniemożliwiającego odczytania inskrypcji a bardzo często nawet do stanu uniemożliwiającego ponowne postawienie pomnika. Dziwne to w sytuacji gdy obok znajduje się cmentarz z naprawdę bardzo ładnie zachowanym kamieniem, dlaczego tu został użyty inny? nie wiem.

By trafić do kolejnego miejsca musimy cofnąć się do leśnego rozwidlenia i tym razem pojechać w prawo polną drogą. W lesie dojedziemy do dość dobrze odznaczającej się poprzecznej przecinki. Cmentarz znajduje się bezpośrednio za nią w ćwiartce utworzonej przez dróżki po prawej stronie. Zupełnie niewidoczny, a porastający teren młodnik (choć słyszałem, że taki młody to on nie jest, tylko drzewa nie chcą rosnąć). Znajduje się na wzgórku tylko kilka elementów świadczących że coś tu było. Widoczna jest tylko jedna pusta podstawa z której to najprawdopodobniej pionowy segment leży obok kilka metrów dalej, nie posiada żadnych inskrypcji, jedynie ślad po żeliwnym krzyżu który go zwieńczał, Stoi na swoim miejscu jeden cokół, bez zwieńczenia jednak inskrypcja dość mocno zatarta i trzeba by specjalisty by mógł to rozszyfrować. Jest również krzyż z dość mocno zatartą inskrypcją i raczej nie pochodził z wyżej wspomnianego cokołu. Dziś stoi oparty obok o drzewo. Może to w ogóle nie był cmentarz, nie jest oznaczony nigdzie, może to krzyże przydrożne, Jedyne co można powiedzieć to, to że kamień jest zdecydowanie lepszej jakości niż ten na tym leśnym cmentarzu wspomnianym wcześniej.

Jedna uwaga do wpisu “Żurawce cmentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s