Kopiec ziemny Łopiennik

Kopiec ziemny położonym przy krajowej 17, w pobliżu miejscowości Łopiennik.

Kopiec został usypany z okazji oddania drogi łączącej Lublin z Zamościem a on sam wskazuje połowę drogi pomiędzy tymi miejscowościami. By przy tak ruchliwej drodze można było się zatrzymać i odwiedzić to miejsce warto zwrócić uwagę na przydrożny barek który znajduje się obok kopca, tam najbezpieczniej zaparkować. Z obu stron, od strony drogi do kopca prowadzą schody z barierkami, a na sam szczyt schody betonowe. Kopiec zwieńczony jest betonowym postumentem, na którego szczycie znajduje się zegar słoneczny a na pionowych ścianach uczczono projektantów i budowniczych drogi.

Przy kopcu pojawiłem się chyba z byt późno, bo zegar już nie chodził i ciężko było sprawdzić czy działa poprawnie. Na „cyferblacie” zegara umieszczono napis „Niech się sili złość i głupstwo na zniszczenie 1835”.

Na ściankach bocznych postumentu wyryto:

„POŁOWA między LUBLINEM a ZAMOŚCIEM”, „robiono drogę od PJASKÓW do ZAMOŚCIA przez czas od Lipca 1834 do Września 1835”

„Zrobił Drogę Inżenier, Maciej Bayer”, „Projektował Drogę Inspektor Generalny Inżenierów  JÓZEF SCHOUPPE”.

Przy kopcu zatrzymałem się troszkę z ciekawości i jak mi się wydawało że gdzieś się natknąłem na informację jakoby ten kopiec miał być miejscem pochówku żołnierzy z czasów Wielkiej Wojny. Biorąc pod uwagę czas usypania kopca, miejsce pochówku należny wykluczyć, musiałem pomieszać informacje. Nie zmienia to faktu że właśnie w takiej formie bardzo często byli chowani polegli w tej wojnie. Ustawiony krzyż przed kopcem raczej też nie ma nic wspólnego z tamtymi czasami.

Na pewno ciekawiej by było gdyby sam kopiec był bardziej wyeksponowany i posiadał choćby minimalne walory widokowe, niestety dostrzec z niego można niewiele więcej niż to co widać u jego podnóża, ale jako ciekawostka na trasie warto zajrzeć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s