Piaski, ruiny zboru

O ruinach zboru dowiedziałem się przypadkiem, a że ostatnio dość często przejeżdżam obok, postanowiłem wstąpić. Wyjeżdżając z Lublina było już dość późno jak na tą porę roku, ponuro i delikatnie kropiło. Tak naprawdę pora bez szans by cokolwiek zobaczyć. Po dojechaniu na miejsce wyszło już zachodzące słoneczko, jednak zrobiło się zdecydowanie zimniej. Ruiny zboru znajdują się pomiędzy obwodnicą a stawami przylegającymi do miejscowości. By dojechać w to miejsce,  jadąc od strony Zamościa, musimy skręcić  w  lewo w szutrową dróżkę zaraz za wspomnianymi stawami. Przed ruinami znajduje się jakiś klub sportowy i boisko, tu można zaparkować. Tu znajduje się również tablica informacyjna, potwierdzająca że trafiliśmy w dobre miejsce. Teraz wystarczy przejść się troszeczkę leśnymi ścieżkami do oddalonych o 150 merów ruin.

Dwujęzyczna tablica informacyjna zawiera zdecydowanie więcej informacji niż bym sam mógł znaleźć, wiec z przyjemnością wyręczę się nią i przytoczę tekst.

„Śladami przeszłości…

Wzgórze Zamkowe zw. „Kościelec” wraz z cmentarzem przykościelnym

Początek zboru ariańskiego w Piaskach łączy się z końcem XVI w. czyli zmianą ówczesnego właściciela miasta Stanisława Orzechowskiego, a potem Adama Suchodolskiego z ariańskiego na ewangelickie. W latach 1645 r. zostaje zamknięty zbór ariański, a być może jego świątynie otrzymali ewangelicy augsburscy i reformowani. W 1650 r. Suchodolski nadał przywilej ewangelikom augsburskim na założenie osobnego kościoła. Powstała w latach 1783-1785 z inicjatywy Teodora Suchodolskiego (potomka Adama). Ruinę zapoczątkowała licytacja i sprzedanie Piask przez Suchodolskiego – protektora zboru. Cmentarz przykościelny położony obok ruin kościoła. Całe wzgórze porośnięte było niegdyś gęstym lasem brzozowym a obecnie sosnowym. Mur – sprzed XVIII w. Ołtarz i barokowa ambona z XVI w. obecnie znajduje się w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Lublinie. Obiekt wpisany do rejestru zabytków.”

Po cmentarzu nie pozostał żaden ślad, przynajmniej nic nie rzuciło mi się w oczy, z ogrodzenia pozostało też tylko kilka nadwyrężonych ceglanych słupów. Budynek pozbawiony stropów, dachu, większości tynków i jakichkolwiek ozdób. Nad wejściem zachowały się ślady najprawdopodobniej po oznaczeniach herbowych właścicieli.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s