Łaszczów, kirkut

Łaszczowiecki kirkut spotkał taki sam los w czasie drugiej wojny światowej jaki spotkał inne kirkuty w okolicy. Został zrównany z ziemią a macewami wybrukowano drogi. Podobny los dotknął też budynki wyznaniowe. Zostały zdewastowane i zamienione na magazyny. wspomniałem o tym w innym wpisie dotyczącym ruin zamku – https://fotoroztocze.wordpress.com/2014/05/08/ruiny-zamku-w-laszczowie/.

Kirkut znajduje się w centrum miejscowości, po południowej stronie głównej drogi biegnącej przez miejscowość. Pomiędzy łukami drogi, otaczającymi park i ruiny pałacu Łaszczów. Niestety, ze względu na łuki drogi nie ma przy nim dogodnego miejsca by się zatrzymać. Zwięzła historię łaszczowieckiego kirkutu opisuje tablica umieszczona przez Urząd Miasta Łaszczowa, przed bramą wejściową i chyba jest to najlepsze rozwiązanie jak przytoczę jej treść.

„Założony prawdopodobnie w połowie XVIII wieku, chociaż jak wynika z przywileju nadanego miejscowym Żydom w 1800 roku przez Józefa Łaszcza, dopiero w tym roku wyznaczono plac ” na okopisko”. Użytkowany był do czasu eksterminacji Żydów w 1942 roku. Zniszczony przez Niemców w okresie II wojny światowej. Wówczas macewy z cmentarza wykorzystano do utwardzenia okolicznych dróg i placów. Obecnie nieużytkowany. Mogiły ziemne nieczytelne.  Na kirkucie o powierzchni 0,28 ha zachowały się tylko niewielkie fragment macewy z 1824 lub 1827 roku. W 1994 roku z inicjatywy łaszczowieckiego ziomkostwa w Izraelu, ogrodzono fragment terenu byłego cmentarza, na którym znajduje się pomnik wraz z tablicą z inskrypcją po hebrajsku i polsku, poświęcony łaszczowieckim Żydom. Na kirkucie znajdują się również trzy symboliczne mogiły, w których znajdują się prochy Żydów zamordowanych w czasie wojny w Łaszczowie, Nadolcach i Zimnie, ekshumowane z inicjatywy łaszczowieckiego Żyda – Jakuba Erlicha z Haify. Opiekę nad cmentarzem sprawuje Urząd Miejski w Łaszczowie”.

Na terenie kirkutu postawiono kilkanaście bezimiennych, pustych, symbolicznych macew. Przy pomniku złożono kawałki pokruszonych macew jakie zostały odnalezione, znajduje się tu również jedyna ocalała macewa. W okolicy samego pomnika pod drzewem i przy ścieżce, znajdują się jeszcze 3 prawie kompletne, choć uszkodzone macewy,Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s