Łaszczów, ruiny pałacu

Łaszczów, ruiny pałacu Szeptyckich, Jakoś w takiej formie najczęściej spotyka się określenie tego miejsca i tych ruin. Pewnie i tu by tak było, gdyby nie tekst Pani Jadwigi Sadaj-Sado, znaleziony na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Łaszowie – http://kultura.laszczow.pl/index.php?art=134, która to, w kilku słowach bardzo przyjaźnie opisuje dzieje między innymi tej budowli.

Najczęściej ruiny te opisywane są jako – pałac Szeptyckich z 1828 roku, przebudowany w 1902 roku. Zniszczony w 1945 roku. Jak bardzo mija się to z historią tego budynku? dość znacznie.

Po sprowadzeniu jezuitów w 1731 roku do Łaszczowa, w 1736 roku rozpoczęto budowę kościoła i zaraz po tym kolegium. Po śmierci fundatora przerwano prace, które następnie zostały ponownie podjęte w latach  1753-58. W tym okresie część budynku została zasiedlona przez zakonników. W 1773 roku zakon został skasowany, budynek świątyni w którym mieściła się kaplica nigdy nie został ukończony. Budynek świątyni rozebrał nowy właściciel w latach 1818-1819, a budynek kolegium został zaadoptowany do celów mieszkaniowych, a na parterze znajdowały się pomieszczenia sądu.

Od strony północnej wraz z kolegium powstawał również park, w późniejszych latach modyfikowany. Do dzisiejszych czasów przetrwało kilka nasadzeń, zarówno po stronie północnej jak również południowej  budynku, obecnie jest to teren parku miejskiego.

Przebudowa którą możemy oglądać z zewnątrz miała miejsce w latach 1911-1912 roku. Do głównego budynku zostało dobudowane jeszcze nowe skrzydło, tworzące ze starą częścią literę T. Część ta najbardziej ucierpiała podczas I wojny światowej, kiedy to 29 VI 1915 roku wycofujący się Rosjanie podpalili pałac. Od tego czasu główny budynek pałacu był niezamieszkały. W 1926 roku rozebrano nowe skrzydło. W okresie II wojny światowej resztami świątyni i pozostałego materiału wybrukowano drogę w kierunku Dołhobyczowa. Istniejąca do niedawna oficyna pałacowa jeszcze była zamieszkała jednak główny budynek, niezamieszkały stoi do dnia dzisiejszego. W prawdzie ogrodzony, by nikomu się nic nie stało, jednak nie wróży to nic dobrego samemu pałacowi.

„Pałacowe” ślady znajdziemy również przy głównej drodze prowadzącej w kierunku Tomaszowa i Dołhobyczowa. Zaraz przed parkiem od strony zachodniej, znajduje się wysoka kolumna ze świętym Antonim. Z drugiej strony miejscowości ale tym razem już na prywatnej posesji znajduje się kolejna kolumna, jednak ta jest pozbawiona świętego, pozostały tylko lwy przy podstawie. Przed pałacem również ustawione były figury lwów, zostały one przeniesione do centrum miejscowości.

2 uwagi do wpisu “Łaszczów, ruiny pałacu

  1. Jest kilka zdjęć na których budynek jest cały, nie widać parku. Choć jak teraz myślę i próbuję je sobie przypomnieć to już bez dobudowanego skrzydła.
    Dziękuję za wizytę, pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s