Wierzbica cerkwisko

Wierzbica, mała wieś w gminie Lubycza Królewska. Przed wojną zamieszkiwało ją ponad 2000 osób, głównie wyznania greckokatolickiego. Istniała tu jedna z największych drewnianych cerkwi zamojszczyzny. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko plac cerkiewny z obrysem kamiennego fundamentu i kaplica grobowa Lityńskich, byłych właścicieli Wierzbicy.

Kilka słów więcej o samej Wierzbicy – https://fotoroztocze.wordpress.com/2017/06/09/wierzbica/

Cerkiew pod wezwaniem świętego Michała Archanioła powstała w 1886 roku. Użytkowana była do 1947 roku, do momentu wysiedlenia ludności ukraińskiej z tego terenu. Od tego czasu drewniany obiekt wykorzystywany był przez gospodarstwo rolne, głownie jako magazyn nawozów a następnie opuszczony popadał w ruinę. Ostatecznie już ruinę zawalonej cerkwi rozebrano i uprzątnięto w 1992 roku. Dzwonnicę rozebrano już w 1952  roku.

Trójdzielna drewniana cerkiew oszalowana była pionowymi deskami. Wejście do cerkwi znajdowało się od zachodniej strony. Nawa główna zdecydowanie większa od opartego również na planie kwadratu babińca i najmniejszego w cerkwi o ściętych bokach prezbiterium. Nad każdą z części znajdowała się kopuła, postawiona na ośmiobocznym tamburynie. Przed rozbiórką kopuły zwieńczone były latarenkami a całość pokryta była blachą.

Dzisiaj, nieistniejącą cerkiew w miniaturce można zobaczyć nieopodal cerkwiska, na terenie obecnej kaplicy rzymskokatolickiej.

Do dnia dzisiejszego przetrwała kaplica grobowa Lityńskich z 1860 roku. Jest to otynkowany budynek murowany, postawiony na planie kwadratu z tylną prostokątną przybudówką. Centralna część budowli, kwadratu zwieńczona jest ceglanym okrągłym tamburynem na którym oparto kopułę krytą blachą. Sama kopuła jest nietypowa, składa się z dwóch wielobocznych stożków a całość jest zwieńczona latarenką z krzyżem. Nie taki był pierwotny kształt tej kopuły. Kopula wraz z poszyciem została w trakcie istnienia kaplicy wymieniona.

Jak wyglądała cerkiew w ostatnich swoich dniach można zobaczyć na zdjęciach w cerkiewniku polskim – www.cerkiewne.tematy.net

Obecnie teren cerkwiska jest terenem bardzo zadbanym pełniącym funkcje upamiętnienia byłych mieszkańców Wierzbicy. Na miejscu prezbiterium stoi betonowy krzyż – pomnik  z inskrypcją w języku ukraińskim:

„Ten pomnik stoi na miejscu cerkwi pw. Michała Archanioła, wybudowanej w 1886 roku i zrujnowanej w latach 1947-1992.

Na pamiątkę przyszłym pokoleniom Wierzbiczan z Polski, Ukrainy, Anglii Kanady”.

Obok również znajduje się kamienna współczesnsa miniatura dzwonnicy jaka stała obok cerkwi. Umieszczono wewnątrz niej dzwon oraz opatrzono dzwonnicę tablicą z dwujęzyczną, ukraińską i polską  inskrypcją:

„Pamięć o Was wiecznie żywa Wierzbica 1947-2007”

3 uwagi do wpisu “Wierzbica cerkwisko

  1. Por desgracia, recientemente he tenido ocasión de estar allí, pero recuerdo y voy a tratar de dejar algo pronto

  2. Pingback: Wierzbica | Powolne dreptanie po Roztoczu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s