Sieniawa spichlerz

Nie jest znana dokładna data powstania sieniawskiego spichlerza, jest to na pewno XVIII wiek. Wtedy to przypadają czasy rozwoju portu rzecznego i znaczenie żeglugi towarowej na Sanie. Przez cały czas swojego istnienia, przez te wszystkie lata pełnił rolę spichlerza. Ostatecznie upaństwowiony został w okresie PRLu a następnie wykorzystywany był przez firmę Iglopol, w ich to rękach spłonął. W tym czasie stracił już na znaczeniu i odbudowa była nieopłacalna. Obecnie jest to ruina bez dachu, z mocno nadwyrężonymi ścianami bocznymi. Pomimo wpisania obiektu na listę zabytków stan jego jest opłakany. Wewnątrz całość jest na tyle zarośnięta że nawet nie warto wyciągać aparatu bo i tak nie można zrobić żadnego normalnego zdjęcia, no chyba że zdjęcia śmieci jakie zalegają wewnątrz.

Spichlerz umiejscowiony wzdłuż drogi, położony jest na obrzeżach Sieniawy około 1 kilometra od centrum w kierunku Sanu. Pierwotnie obiekt posiadał 3 kondygnacje. W dłuższych bokach znajdują się dwa przejazdy ułatwiające korzystanie ze spichlerza.  Szkoda że spichlerz jest w tak kiepskim stanie, bo obiekt jak i rozmiar samej budowli jest bardzo interesujący.

Dopisek – Informacja jaką otrzymałem,

„Witam
Spichlerz zbudowano w 1715 r. miejsce wcześniej nazywało się Lisie Jamy dziś Augustów. Nie był to jedyny spichlerz, źródła wymieniają kilka innych składów ale drewnianych.
Wiadomość jest pewna, zaczerpnąłem ją z Archiwum Gospodarczego Czartoryskich, tą samą datę podaje monografia Sieniawy.
Pozdrawiam”.

Dziękuję Autorowi (nie wiem czy mogę dane podawać) za informację, wydają się rzetelne. Nie chciałem podawać jednoznacznie roku powstania ze względu właśnie na wątpliwości jakie miałem o roku powstania spichlerza. Przewija się kilka dat, a nie będąc w temacie łatwo popełnić błąd. Dziękuję.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s