Zbiornik wodny, punkt oporu Goraje

Miejsca techniczne związane z budowami czy też innymi pracami, to najczęściej miejsca i elementy, które są demontowane przez samych budowniczych jak i przejmujących je później właścicieli. Najczęściej niewiele wnoszą i są postrzegane jako elementy mało wartościowe a wręcz nawet zbędne. O prawnym zabezpieczeniu i ochronie takich elementów można tylko pomarzyć.

O miejscach tych tak naprawdę niewiele wiemy, często pozostały po nich tylko małe drobne betonowe elementy, fundamenty wraz z kotwami do mocowania osprzętu.

Pomiędzy punktem oporu p.o. Mosty Małe a p.o. Dęby znajdują się w lesie fundamenty najprawdopodobniej po tartaku i kruszarce kamienia, pracującym na potrzeby ekip budowlanych wznoszących schrony. Na punkcie oporu Goraje znajduje się okrągły zbiornik, który był wykorzystywany do gromadzenia wody podczas budowy schronów. W tym też lesie znajduje się jeden nie zidentyfikowany element – blok betonowy, być może miała to by podstawa pod jakieś urządzenie jednak nie ma w nim zamocowanych kotw.

Kolejny element techniczny, jaki jeszcze istnieje to zbiornik na wodę o prostokątnym przekroju, położony na polach pomiędzy punktem oporu Dęby i Goraje.  Przez większość swojego czasu była to zarośnięta mała kępa krzaków i drzew na jednym z pól. Zbiornik był dość mocno zaśmiecony i zasypany, Ze względu na oddalenie od siedzib ludzkich i dróg mało kto tam zaglądał. Obecnie usunięto całe zakrzaczenie a zbiornik ten został w całości opróżniony i odkopany, niestety nie po to by go zabezpieczyć, ale po to by usunąć całość i zniwelować pole. Po odkopaniu uwidoczniły się pozostałości instalacji hydraulicznej. Przy zachodniej ścianie zbiornika, jeden z elementów wyposażony jest jeszcze we flanszę przyłączeniową, rura prowadzi w kierunku nieistniejącej już gorzelni, tam najprawdopodobniej znajdowało się ujęcie wody. Drugi element metalowy już tylko w stanie szczątkowym zachował się na krótkiej południowej ścianie, usytuowany w kierunku punktu oporu Goraje. Od tej strony też znajduje się betonowa wylewka wychodząca poza obrys zbiornika.

Przy południowym narożniku znajdował się sześcienny blok z zatopionymi w nim 4 kotwami znacznych rozmiarów, jest to fundament pod jakieś urządzenie, najprawdopodobniej pod jakiś rodzaj pompy spalinowej tłoczącej wodę wyżej w kierunku Gorajów, być może właśnie do wspomnianego wyżej okrągłego, większego zbiornika. Obecnie element ten został już wyrwany i przesunięty kilkanaście merów w kierunku lasu. Pewnie spotka go taki sam los jak i zbiornik i spocznie tam gdzie już spoczęły zarośla i ziemia znajdujące się wcześniej w tym miejscu a mianowicie w krzakach, które pokrywają zanikające już ruiny gorzelni.

Niestety niewiele udało mi się dowiedzieć od właścicieli gruntu. dlaczego podjęto decyzję o demontażu zbiornika, nie był on aż tak dokuczliwym elementem. Mam nadzieję że okoliczne schrony nie podzielą losów tego zbiornika.

Tak wyglądała ta kępka kilka lat temu

Tak wygląda obecnie a za chwilę chyba w ogóle nic nie będzie widać.

7 uwag do wpisu “Zbiornik wodny, punkt oporu Goraje

 1. To jest studnia z miejscem na pompę wody do pobliskiej gorzelni nie ma nic wspólnego z punktami oporu

 2. Czy są jakieś źródła na których można by się oprzeć. Każda informacja przybliża nas do prawdy ;).
  Swoje założenia oparłem na ułożeniu rur które znajdowały się przy zbiorniku – prowadzące w obu kierunkach, co nie wyklucza oczywiście założenia studni. Jednak materiał, zwłaszcza beton grubość ścian i konstrukcja bardzo zbliżona do ścian działowych schronów, elementy i kotwy stalowe również. Jedynie postument pod pompę zawierały w betonie elementy ceglane, co też nie przesądza przeznaczenia i wykorzystania. W zbiorniku znajdował się tylko jeden otwór (od strony gdzie pierwotnie znajdował się podest pod pompę) niestety nie mogłem sprawdzić jego ani głębokości ani przeznaczenia, jednak nie mógł to być otwór studni, bo w takim układzie zbiornik wody nie spełniałby swojej roli. Na Rawsko Ruskim mamy jeszcze jeden taki zbiornik w takiej formie jak ten tu na Dębach.
  Jak dobrze pamiętam ale na zachód od gorzelni znajdowała się studnia która między innymi miała zaopatrywać gorzelnię.
  Oczywiście wszystko to nie przesądza przeznaczenia tego zbiornika, to jest tylko moje gdybanie, może znajdą się jakieś materiały na ten temat ;). Pozdrawiam

 3. Ogólnie to gorzelnia istniała do 1941 roku właścicielem był jakiś żyd jak i pobliskiego folwarku wereszyca ostatecznie gorzelnia została rozebrana w celu pozyskania gruzu n budowę fundamentów pod budowę stajni i bloku mieszkalnego w Debach odnosnie studni według moich informacji była tam pompa która tloczyla wodę do gorzelni był niewielki otwór na wprowadzenie rury do zażywania wody była na pewno głębinowe podziewasz gorzelnia potrzebowała bardzo czystej wody więc mogły też tam być jakieś filtry w trakcie budowy schronów mogła być wykorzystana do budowy sam rozmiar rury dowodzi że była tam ogromna pompa wody jak na te czasy

 4. O innej studni w okolicy gorzelni nie slyszalem można prosić o wskazówki

 5. Opierałem się na mapie na której przy oznaczeniu budynku figuruje znak pompy (mogło to również być tylko uproszczenie że w okolicy znajdowała się studnia). Wczoraj przeglądałem mapki które mam i nie znalazłem tej. Oznaczenie było na zachód od budynku gorzelni. Ale tak jak mówię mogło to być też uproszczenie mapy. Sam sześcienny zbiornik jednak wskazywałby na pozostałość po budowie LM. na to wskazywały by materiały. Cieszę się że tym się zająłeś i drążysz, może coś się uda znaleźć, ja niestety jestem chwilowo wyłączony z poszukiwań. Pozdrawiam

 6. Z drugiej strony patrząc, jak posiada się wydajną studnię w pobliżu, było by nierozsądnie brać wodę z innego miejsca na budowę mołotków, jak można ją było od razu przepompowywać wyżej, a że wcześniej służyła w gorzelni to nie ma znaczenia. Bardziej istotne jest czy ten zbiornik powstał pierwotnie do przepompowywania wody do gorzelni czy też kolejnego zbiornika na Gorajach.

 7. Popytaj mieszkańców co zrobili z piwnicą podczas budowy drogi w Dębach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s